Нашето детство

Моето детство
 
 
Категории
 
 
Специални раздели
 
 
Информация

"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години. Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!
 
 
Календар
«    Юни 2026    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
 
 
Архиви
Юни 2026 (3)
Май 2026 (3)
Април 2026 (6)
Март 2026 (5)
Февруари 2026 (4)
Януари 2026 (4)
 
 
Администрация
 
20-03-2011, 15:12 | Автор: Anakin Skywalker | Категория: Светът на възрастните / Техниката

Една американска легенда

Има автомобили, които са създадени с идеята да бъдат обект на митове и легенди. При тях не става въпрос за ефикасност и елегантност, за практичност и удобство. Те са порив към чистата сила и мощ. Във времена, когато нормите за икономичност и екологичност бяха нещо непознато, тези коли доминираха на пътя отвъд Атлатника. Бяха увековечени и в киното. Това са коли, които трябва да усетите и за които да мечтаете. Те промениха автомобилния свят. Една от тях е и колата на снимките - Chevrolet Camaro, модел 1972, модификация Z28, двигател V8 5700см3, мощност 360к.с. първата с автоматчина трансмисия от този модел. Колата залепена с тиксо или закачена с кабърчета над леглото в нашите момчешки стаи, редом до плакатите на любимата метъл банда и "какичката" по бански.

Цялата статия... | Коментари: 12 | Страницата е видяна: 4 610 пъти
 
 
15-03-2011, 22:56 | Автор: Regreed | Категория: Светът на възрастните / Техниката

Всичко започна със радиото. Всички си имаха транзистори,аз обаче си нямах. Родителите ми имаха един ВЕФ, но друго си е да си имаш собствено транзисторче. По лагери ,бригади всеки си носеше своя собствена гордост и ми беше много криво , че нямам с какво да се похваля.Тогава се случи събитието , което определи и донякъде живота ми като по - голям. Родителите ми, подариха радиоконструктор Мальчиш

Радиоконструктор
Цялата статия... | Коментари: 11 | Страницата е видяна: 6 551 пъти
 
 
15-02-2011, 17:51 | Автор: Anakin Skywalker | Категория: Светът на възрастните / Техниката

Привет големи, малки и още по малки момичета и момчета. В отговор на статията за соц. автомобилите искам да добавя и този шедьовър - ЗАЗ 965 (Запорожки Автомобилен Завод) или Заплаха за Автомобилите на Запад. Модела се е произвеждал в СССР от 1961г до началото на 70те. Наричан още модел "Отмъщението на Хрушчов"

ЗАЗ

Цялата статия... | Коментари: 21 | Страницата е видяна: 10 404 пъти
 
 
13-02-2011, 17:19 | Автор: mchukanov | Категория: Светът на възрастните / Техниката

Моторните коне, които ни возеха, вършеха работа и бръмчаха по НашитеДеЦки улици... Поради специфичното разнообразие почти всяко средностатистическо момче различаваше звука от двигателя на познатите марки. А как гърмяха ауспусите на ГАЗ-ките 💣

Съветски автомобили

Цялата статия... | Коментари: 37 | Страницата е видяна: 8 128 пъти
 
 
18-01-2011, 14:13 | Автор: iceto | Категория: Светът на възрастните / Техниката

Реших да пиша за този лифт, защото това е първият кабинков лифт в България, а пък и първите ми спомени за лифт от детството са от него. За софиянци (набор до 1980 г.) той е добре познат, но все пак аз ще се постарая да го опиша максимално за тези, които не са го ползвали и виждали.

Цялата статия... | Коментари: 23 | Страницата е видяна: 23 637 пъти
 
 
15-01-2011, 12:06 | Автор: Balkan-Davidson | Категория: Игри и забавления / Галерия / Техниката
Balkan Chopper Trg
Цялата статия... | Коментари: 12 | Страницата е видяна: 8 065 пъти
 
 
5-01-2011, 01:01 | Автор: boysta3 | Категория: Светът на възрастните / Техниката

В тази статия реших да сложа събраните неща досега, които снимах за различни статии в НД като добавка, но по различни причини във времето те не намериха своето място. Надявам се сега, който намери за нужно и полезно да вземе нужните му предмети и да дообогати статиите си. Достъпа е напълно свободен за територията на НД, като спокойно взимайте снимки и ги прикачвайте към вашите си статии. На мен може да ми драснете едно писмо да знам кое къде е отишло все пак.

Цялата статия... | Коментари: 17 | Страницата е видяна: 9 634 пъти
 
 
21-12-2010, 20:01 | Автор: templar | Категория: Светът на възрастните / Техниката

Последно от мен на тема "велосипеди" - книга от поредицата "Направи си сам" с подробни описания на велисипедите и техните елементи. Пускам увода и главата за "Типове велосипеди". Помня, че най-много се кефех на холандските. Редовно питах баща ми "Моя школник холандски ли е". Той сваляше вестника и измърворваше "Ами, холандски, сделан съветски ...". Из си тръгвах разхитрен и след ден-два пак се пробвах, дали случайно не е станал една идея по-холандски...

Във времето преди интернет подобна "техническа литература" си беше ценна. А у нас беше и изключително оскъдна - не помня друга книга за колела преди/след тази.

Цялата статия... | Коментари: 3 | Страницата е видяна: 3 929 пъти
 
 
17-12-2010, 18:42 | Автор: templar | Категория: Светът на възрастните / Техниката

След много мрънкане и агитация ми бе закупен от баща ми от спортния на "Витошка" (до Ритуалната зала между Кърниградска и Алабин)

Това нежно и елегантно колело претърпя всички последствия от филма "Банда BMX".

Школник - инструкция за експлоатация

Цялата статия... | Коментари: 6 | Страницата е видяна: 5 706 пъти
 
 
10-12-2010, 22:36 | Автор: templar | Категория: Светът на възрастните / Техниката

Средата на 80-те бяха златните години на компютърното нашествие. Всички въздишахме по Имко 2 и мечтаехме да се докопаме до някой 8 битов Правец за да играем на Каратека, Азтек...

Бил Гейтс го нямаше даже. И може би затова компютрите изглеждаха разбираеми. Мисля, че много от нас са направили първите си (за повечето и последни) стъпки в света на компютъра от тази книжка. Жива класика, за която много се радвам че открих на съвсем истинския "прашен таван". Помня, че трябваха връзки за да се запишеш в кръжока по "информатика" за да се учиш как се програмира на БЕЙСИК. Затова аз се научих от книжката...

Ключ за компютър

Цялата статия... | Коментари: 10 | Страницата е видяна: 5 716 пъти
 
 
 
Последни статии
 
 
Приятели
 
 
Бъди редактор :)

Ако забележите някъде из сайта грешки (правописни, стилистични, логически...) можете да ни помогнете чрез връзка "Съобщете за грешка, оплачете се", която се намира под всяка статия в пълната версия на статиите (видима е само за регистрираните). Ако се отнася за конкретно изречение можете да селектирате определеният текст, след което да натиснете Ctrl+Enter. Ще се отвори прозорец, в който можете да напишете в какво се състои грешката (селектираният текст няма да се вижда в прозореца, но ще го получим в административния панел на системата).

Благодарим ви предварително!

 
 
Други проекти
 
 
Анкета

Ходли ли сте в Мавзолея?