"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години.
Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!
Майка към малкото си момченце: – Моля те, изяж си овесената каша, иначе ще викна Баба Яга! – Мамо, а, ти защо си мислиш, че Баба Яга ще ти яде овесената каша? (...)
Следващите две интервюта са правени преди около десет години. Общото между тях е въпросът, на който са отговаряли децата: какъв искаш да станеш, когато порастеш?" И в двете интервюта - на бате Енчо от известното му предаване и на журналистите от вестник "24 часа" децата дават отговори, които не съвпадат с нашата ъвзрастна представа за "правилния отговор". И аз се чудя, дали пък нещо ние не сме се объркали, и верните отговори са именно детските. (...)
В клипа на тази забавна детска песен се мяркат пионери. Или по-скоро песента разказва как едно малко дете трябва да се справя с възрастните, които все още са си пионери, палавници и въобще хлапета по душа. Всъщност не знам точно какво се пее в тази песен на известното арменско дете-певица Людишек. Но песента много ни хареса на двамата с админ Влади и решихме да я споделим с вас. Приятно слушане/гледане 💃🕺
Вчера в 18 часа в телефонната палата в София беше открита фотоизложбата на “Благотворителността през обектива". В раздела “Доброволчеството променя света" бяха класирани четири фотографии. Четвъртата беше “Сладки за Гошко" на Аделина Илиев. Както знаете фотографията е направена по време на детското парти в къщата на regina, майката на нашия Гошко.(...)
Денят беше 10-ти или 11-ти януари. Беше студено – онзи щипещ лицето януарски студ, който се усеща повече отколкото е, защото духа вятър. Може би именно това е времето, за което се отнася стиха: “зимата пее свойта зла песен". Януарският вятър разпиляваше във въздуха снежинки. На такъв снеговалеж селяните по нашия край му казват “прашолене’. Т.е. едва-едва вали, сякаш прах се носи по въздуха. Ако сте попадали в такова време, знаете колко е лесно да се съсредоточиш в някоя леко падаща снежинка. Понякога снежинката “каца" на лицето и тогава усещаш как лееко се стопява, докато се превърне в бистра капчица вода. Почти като сълза върху бузата ти. Стигнах на гробището тъкмо навреме. Пресният гроб се открояваше на фона на снежната белота. Погребенията през зимата са някак нелогични ( не че другите са “логични"). Всичко е бяло, красиво и черно-кафявата яма стой в ужасен дисонанс с природата наоколо. (...)
Умолявам ви от сърце ❤️ Не разваляйте снежната котка
А снежната котка си беше съвсем обикновена. От сняг, с мустаци от клечки и добре оформени снежни уши. Йоана я моделира цял следобяд. Йоана е дете на моя позната, която понякога дава дежурства в сградата, където съм пазач. Този ден беше събота и затова познатата ми беше взела и дъщеря си, Йоанка, която не беше на училище. Докато чистех снега с лопатата, Йоана успя лека полека да извае своето снежно коте. Аз отдавна не мога така, да стоя с часове в зимния студ и да се ровя в снега, докато ръкавите замръзнат и в ботушите попадналите снежни парченца се превърнат в неприятно мокреща пръстите студена вода. А някога го можех. Когато и аз бях дете и студът беше нещо, непроникващо по-навътре от върха на поруменялото ми се носле. Но няма нужда да обяснявам повече, всички сме били деца и знаем добре това. Към края на деня Йоана започна да се притеснява, че някой случайно минаващ възрастен ще вземе да разруши направената с толкова труд снежна котка. Помоли ме да я пазя през нощта ( този ден бях денонощна смяна). Обещах й, че ще пазя котката от разни недоброжелатели, но очевидно това не я задоволи. И затова написа ето тази бележка...
За какво служи ваканцията – замислял ли се е някой… Така започва известната песен от “Приключенията на Петров и Васечкин". Но докато известните герои от руския филм скучаят в пионерския лагер, в нашия лагер нямаше време за скука. А за какъв лагер говоря? Да започна тогава отначало.
Не бях ходил на детски лагер от… когато бях дете. В миналото ми останаха вечерните проверки, вдигането на знамето, лагерната столова, тръбата, с която сутрин ни вдигаха, лагерния огън, лагерните игри, вечерта на талантите… Но преди около два месеца ми бутнаха в ръцете една брошура на “Ученически отдих".
Ако забележите някъде из сайта грешки (правописни, стилистични, логически...) можете да ни помогнете чрез връзка "Съобщете за грешка, оплачете се", която се намира под всяка статия в пълната версия на статиите (видима е само за регистрираните). Ако се отнася за конкретно изречение можете да селектирате определеният текст, след което да натиснете Ctrl+Enter. Ще се отвори прозорец, в който можете да напишете в какво се състои грешката (селектираният текст няма да се вижда в прозореца, но ще го получим в административния панел на системата).