Главна » Главна » Образи и имена. Игра
Нашето детство

Моето детство
 
 
Категории
 
 
Специални раздели
 
 
Информация

"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години. Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!
 
 
Календар
«    Юни 2026    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
 
 
Архиви
Юни 2026 (3)
Май 2026 (3)
Април 2026 (6)
Март 2026 (5)
Февруари 2026 (4)
Януари 2026 (4)
 
 
Администрация
 
Образи и имена. Игра
13-05-2026, 00:03 | Автор: admin | Категория: Главна

Антрополозите твърдят, че човек би трябвало да разпознава (понмни) визуално-именно между 150 до 250 човека. Но според мен това не е истина. И е парадоксално. Сигурен съм, че повечето от вас не помнят вече всичките си съученици, допълнително за момченцата - всички с които сме служили като войници. А кой пък си познава всички роднини до, да речем 2-3 коляно? Аз лично наистина съм забрвил как се казват 2-3 мои съученички от 3-5 клас (за което много го се извинявам).

Но: ние помним някаква си хора, които никога не сме ги хич знаели: актьор и актриси, певци, политици, по-рядко писатели, художници, пътешественици и т.н. Вярно, често това е един-единствен образ (примерно, Христо Ботев и Иван Вазов ги знаем по 1-2 фотографии, ако ги видите в младостта, няма да ги разпознаете).
Нека пробваме такава „игра“: публикуваме снимка на човек - в коментарите предполагат кой е - разбира се, без да търсят в нета, иначе няма да е интересно, ще е нечестно и подло. Отчитаме „правилни попадения“. Правим си изводи :)

Тъй: Снимка 01. Кой е това?

 


 
 
Вижте също
 
 
Уважаеми гостенино!
Вие присъствате на сайта като нерегистриран потребител.
Препоръчваме ви да се регистрирате или да влезете с вашето име и парола.
 
 
№1 от: Зико (13 май 2026 08:17)

Интересна игра, Влади. Сега като се замислих и аз съм позабравил някои съученици. Ама това е само защото не са били "титуляри". Т.е. дошли са примерно в 5 клас. 

Другарят на снимката не го знам кой е, но като гледам е някой скулптор или художник. 😁 

А сега моята загадка. Кой е това?

 


 
 
№2 от: Svilena (16 май 2026 18:40)

Първо благодаря на Влади за интересната игра! Дано се включат повече деца от махалата! 🙂 Неговата загадка все още не съм я разгадала. Нещо ми е като образ между Георги Чапкънов и Джони Пенков. 😁Ако се сетя нещо, ще пиша. На Зико обаче я познах! Това е Пенчо Кубадински. Той е от нашия край. Известен е тук. Моята загадка е свързана с една дама...

 


 
 
№3 от: Frangata (17 май 2026 03:30)

На първата снимка не е нито Георги Чапкънов, нито Джони Пенков. Нарочно не пипам в нета, за да търся снимката.

🌝




--------------------
 
 
№4 от: Frangata (17 май 2026 04:18)
Цитат: Зико

Е, все пак този портрет висеше по стените (или из коридорите) на българските училища (заедно с другите портрети), така че въпросът не е труден за човек, който по това време е изпробвал търпението на там приложените хора-учители. Вероятно млади, тогава, и с дебели нерви.

💾




--------------------
 
 
№5 от: Зико (17 май 2026 11:06)
Моята загадка е свързана с една дама...

 

Дора Габе? ☺️ 


 
 
№6 от: yogimax (23 май 2026 23:55)

Аз помня имената на всички съученици, гледайки снимката от 1 клас, ги изброявам всички. В линка е снимката от 1 клас 1982 г. https://ibb.co/7J3FMtCK

1 ред отляво надясно: Дориана, Станислав, Ивелин, Детелина, Стела, Миглена

2 ред отляво надясно: Венета, Спиридон, Веселка, Алексей, Наталия, Валерия

3 ред отляво надясно: Елена, Мартин, Сабин, Даниел, Станислава, Галя

4 ред отляво надясно: Людмила, моя милост, Валентина, Жельо, Ерол

5 ред отляво надясно: Даниела, Ивайло, Мариела, Емил

Кой е на снимката?

https://ibb.co/nMtsBNfh




--------------------
 
 
№7 от: admin (24 май 2026 23:25)

Ех, никой не узна на първата снимка великолепният ни писател Петър Бобев 😫 




--------------------
 
 
№8 от: Зико (25 май 2026 08:16)

Е, Влади, ти даваш въпроси с повишена трудност. Какво ще кажеш за нещо по-леко като:

 


 
 
№9 от: kitten (25 май 2026 17:01)

Да, Зико, твоята загадка е лесна: великолепният Ран Босилек.




--------------------
 
 
№10 от: admin (26 май 2026 22:03)

Не съм много сигурен, но за загадката на Свилена, мога да предположа само че е Лиляна Стефанова като млада, поне тъй ми се привижда, или може би имаше някакъв подобен потртрет в една от книгите и. Ако е тя, аз много и харесвах пътеписите, особено „Вулканите на Мекскио горя“.

На yogimax питанката - няма никакава представ: явно е някой от спортистите ни, но аз тука съм „всичко пас“ :), тъй че някой друг ще трябва да се пробва...

А, за „Е, Влади, ти даваш въпроси с повишена трудност.“ на Зико - може би, но така и по-интересно :). 

 

 




--------------------
 
 
№11 от: Svilena (27 май 2026 13:12)
Цитат: admin

Ех, никой не узна на първата снимка великолепният ни писател Петър Бобев 😫 

Сега се сетих, че имаме у дома една негова книга Отровният пръстен. 

Цитат: Зико
Моята загадка е свързана с една дама...

 

Дора Габе? ☺️ 

Не е Дора Габе. Техните образи(Дора Габе и Елисавета Багряна) няма как да се сбъркат. 😉 

Цитат: admin

Не съм много сигурен, но за загадката на Свилена, мога да предположа само че е Лиляна Стефанова като млада, поне тъй ми се привижда, или може би имаше някакъв подобен потртрет в една от книгите и. 

С "Л"е, но не е Лиляна Стефанова. Ето жокер:

 Страшен звяр

 

Рашко рано се събуди,

гледа вънка и се чуди:

върху снежната пътечка

две следи като от мечка!

— Мечка минала е тука

покрай кофата с боклука!

И за малко се е спряла,

но къде се е завряла?

Подир Снежка иде Катя:

— Не от мечка е следата!

Татко е ловец и знам:

тук е минал вълк голям.

— Не е вярно — казва Мая, —

тук е бродел звяр незнаен!

Дългоух и опашат,

и зъбат, и мустакат!

И уплашени, децата

се събират пред вратата,

чакат звяр да се яви

с три опашки, с две глави!

А на кофата капака

се повдига и котака

припва и в снега реди

тия, страшните следи.  😀 

 

 

 


 
 
№12 от: admin (27 май 2026 22:50)
Ето жокер:

Е, така не е много честно - за подсказване в училище... 😏 Ясно, вече разбрах коя е дамата и къде съм се „срещал“ с нея, но всъщност никога не съм виждал нейна снимка. Което пък е също хубаво - да видиш за първи път как са изглеждали хора, които ги знаеш по име, но не по образ. И, да - ураа - оцелих поне „Л“-то 😆 




--------------------
 
 
№13 от: Зико (28 май 2026 10:21)

А този познавате ли го? 

 

 


 
 
№14 от: admin (28 май 2026 23:00)

Димитър Благоев. За съжаление в познаването на социално-политически дейци е трудно да ги сбъркаме, а виж, с хората на науката, изкуството, спорта... Някак тъжно и нечестно ми се струва това.




--------------------
 
 
№15 от: admin (30 май 2026 22:36)

Тъй като на Свилена загадката не каза никой: ето го отговорът - това е Лиана Даскалова - не много известна наша детска писателка и чудна поетеса, съпруга на Ст. Ц. Даскалов. Аз я помня от сборника „Кой какъв е и защо такъв е“ (именно нечестната подсказка на Свили ми разки коя е)

А като поетеса, както много наши, неверояти, ей ви да прочетете нещо, любимо ми: https://chitanka.info/text/9820-obichaj-me - да, моля, не го пропускайте: то не е детско, но е тъй красиво.




--------------------
 
 
Информация
Потребители, намиращи се в група Гост, не могат да оставят коментари за тази статия.
 
 


 
Последни статии
 
 
Приятели
 
 
Бъди редактор :)

Ако забележите някъде из сайта грешки (правописни, стилистични, логически...) можете да ни помогнете чрез връзка "Съобщете за грешка, оплачете се", която се намира под всяка статия в пълната версия на статиите (видима е само за регистрираните). Ако се отнася за конкретно изречение можете да селектирате определеният текст, след което да натиснете Ctrl+Enter. Ще се отвори прозорец, в който можете да напишете в какво се състои грешката (селектираният текст няма да се вижда в прозореца, но ще го получим в административния панел на системата).

Благодарим ви предварително!

 
 
Други проекти
 
 
Анкета

Най-любимия празник?