
"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години.
Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!
| « Юни 2026 » |
|---|
| Пн | Вт | Ср | Чт | Пт | Сб | Нд |
|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | | 29 | 30 | |
Бърза връзка с част от екипа:
Администратори:
admin,
dani,
freja,
isi,
ssi,
Зико
InternalError (BehindTheMirror, tpl) (почетен админ)
Редактори:
marulka,
eli,
zverche,
Чудакът от 6-ти Б,
donaddt,
Надя,
regina,
Боряна,
Айви,
tivesto,
катя милушева,
Cvetan,
Simpra,
Anakin Skywalker,
boysta3,
Цонка,
Лилия,
kitten,
Svilena,
Подкожурница,
Калисто
Страница във Фейсбук:
Група "Нашето Детство"
|
|
|
Животворната течност през юлските шеги и още нещо... 
|
|
|
|
Имало едно време едно село с чудно магическо име...шшшшшт. Абракадабра,
абракадабра, обръщанка, пребръщанка – хоп, ето я ВЪРБОВКА.
Преди много, много години тук римляни са имали между сегашната върбовска и
павликенска мера грънчарници, големи колкото две дядови ниви. Какво е било
после не знаем добре, но през турско Върбовка е имала много богати турци, даже
учени. От тях се пазят две надгробни колони. Тяхна е била Горната махала, след
Кримската война се заселили лоши черкези, край реката Ломя и грабили Долната,
българската махала и предали четата на Филип Тотю, която се криела в гората на
Косматица.
Този разказ е за времето, когато Димча беше в друга земя, Павликени – първата
спирка на пътя за Обетованата земя "Габрово», Бутово зад девет планини в
десета. За незнаещите тези вълшебни имена: Димча и Бутово са двете съседни на
Върбовка села и границите на върбовската мера. Павликенската мера също граничи
с върбовската, но Павликени е ГрадЪТ.
|
|
|
|
|
... такъв, какъвто е в моите спомени... такъв, какъвто повече никога няма да бъде... но пък беше интересен, вълнуващ... а сега е просто още един от многото... вълнуващи спомени.
|
|
|
|
|
Старите "сиропчийници"

Искам да добавя към написаното вече по този въпрос тази снимка на една от двете останали бараки за леден сироп във Варна. Тази се намира на пазарчето в Гръцката махала. Когато минавам оттам, винаги му прасвам по един сироп, но вкусът не е както по-рано, а и асортиментът не е така богат, както беше някога - края на 60-те и в началото на 70-те години на миналия век...
|
|
|
|
Малкото момче Никола,
всичко има си детето.
Пръстчетата вече са порасли,
пери ги със сила до небето.
|
|
|
|
Нали помните Битака? Е, още съществува. Но сега там се продават доста по различни неща. Преди години там се продаваха стоки от Турция - варени дънки, маратонки ментета инстументи и части за коли, много джунджурии внесени с "Куфарна търговия" и т.н. А сега там се продават нашите спомени - купища стари книги, домашна посуда, стари играчки, все неща намерени и извадени от мазета и тавани, стояли там дълго време. Препоръчвам на всички да посещават Битака, ако искат да си купят нещо от детството си.
Снимах колкото можах, но малко ми беше притеснено, защото продавачите са предимно роми. Даже ме изгониха от няколко тъй наречени сергии. Защото там няма сергии, а направо на земята върху вестници са наредени различни предмети.
Готино е за мен като един вехтушар 😄
|
|
|
|
|
Здравейте на всички списващи този сайт, четящи само или просто любопитни.
С изненада научих, че от 12.05.2010 сряда, общинския съвет в София са решили да премахнат рекламите от СОЦ времето, т.е. до 1990 г. В момента обикалят улиците и в една таблица със заглавие "Столична община, Столичен инспекторат, София 1000, ул. "Московска" 33, тел. 93 77 230, факс 93 77 211, www.sofia.bg" и следните колони: 1. -; 2. домоуправител; 3. рекламен елемент; 4. послание; 5. размери; 6. положение.
Явно скоро няма да ги има част от символите на СОЦ-а, така че призовавам всички, които са съпричастни към Нашето детство, да грабнат дигиталните си фотоапарати и да щракат всичко наоколо , което е останало по фасадите като СОЦ реклама. Най-вече това са обемни неонови букви. Моля, след това да изпратите снимката на админа и той да я прикачи тук в темата, както и да му посочите кога сте я заснели и на коя улица с номер е била тя. УСПЕХ на всички приели и съпричатни към призива "Да спасим СОЦ рекламите".
Ами толкоз засега. Софиянци, временно пребиваващи там от други градове и села, моля, вдигнете глави и с едно мигновено щракване запазете спомените от СОЦ-а. Те ще са интересни, както за нас, така и бъдните поколения.
Предварително благодаря.
До скоро.
|
|
|
|
Ние децата, не винаги сме разбрани от своите родители. Понякога ни се струва, че говорим на различни езици. Нека си помогнем взаимно и да живеем щастливо изпълнени с любов.
|
|
|
|
Ако забележите някъде из сайта грешки (правописни, стилистични, логически...) можете да ни помогнете чрез връзка "Съобщете за грешка, оплачете се", която се намира под всяка статия в пълната версия на статиите (видима е само за регистрираните). Ако се отнася за конкретно изречение можете да селектирате определеният текст, след което да натиснете Ctrl+Enter. Ще се отвори прозорец, в който можете да напишете в какво се състои грешката (селектираният текст няма да се вижда в прозореца, но ще го получим в административния панел на системата).
Благодарим ви предварително!
Кой е любимия Ви празник?
|
|