
"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години.
Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!
| « Юни 2026 » |
|---|
| Пн | Вт | Ср | Чт | Пт | Сб | Нд |
|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | | 29 | 30 | |
Бърза връзка с част от екипа:
Администратори:
admin,
dani,
freja,
isi,
ssi,
Зико
InternalError (BehindTheMirror, tpl) (почетен админ)
Редактори:
marulka,
eli,
zverche,
Чудакът от 6-ти Б,
donaddt,
Надя,
regina,
Боряна,
Айви,
tivesto,
катя милушева,
Cvetan,
Simpra,
Anakin Skywalker,
boysta3,
Цонка,
Лилия,
kitten,
Svilena,
Подкожурница,
Калисто
Страница във Фейсбук:
Група "Нашето Детство"
|
|
|
|
на баща ми

Трифон Зарезан на Върбовка, 1941 г.
Булките сигурно вече са били раздигнали софрата, мъжете тръгнали да донагласят туй онуй за утрешния празник, и точно тогава се е случило това, което накарало баба Ана да се хване за главата. Разправяха, че тя от млада била все малко болнава и шетнята на разрасналата се откъм хора къща, баят я уморявала. Младите, зад гърба й де, все се подсмивали, че понеже работата не й споряла, се наричала на болна. Дали, когато в ранните й 50, закреяла и занемогла съвсем, а докторът от Павликени рекъл, че бъбреците й са се стопили, челядта й се е сетила колко й е било тежко всичките тез години, с болни бъбреци да шета на тринайсет души? Едва ли, щото жената била снажна, висока на бой и в тогавашните представи такава жена не можело да е болна. Булките през зимата помагали, ама с пукването на пролетта и до сбора на Архангеловден, мястото им било на нивите и в лозята. Пък тя, работата в село не е по-малко, ама се не види. Хляба да опечеш, яденето за работниците и за вечерта да сготвиш, ами по двора колко има: кокошките, пуйките, градината...
|
|
|
|
|
Странна работа са това големите. Като се вземат на сериозно и започнат да си шепнат, че и вратите заключват. Какво пък толкова си казваха. Чак не било за наЩе уши – че какво им беше на ушите ни – нали за това ги дърпаха – да пораснат и да слушаме.

|
|
|
|
|
Реших да споделя с вас няколко снимки на вещи, повечето от които баба и дядо (да са живи и здрави) пазят от техните родители и баби и дядовци.

|
|
|
|
|
Той идваше винаги по един и същи начин. На вратата се почукваше и когато я отворех, на прага стоеше дядо с възможно най-добродушната усмивка, която съм виждал.
Следваше един и същ поздрав:»Добър ден, Дани, дошъл съм ви на гости».
Дядо пристигаше винаги със старо сако и вълнени черни панталони, каквито не бих обул за нищо на света. На главата му стоеше каскет, с който не се разделяше и в най-топлите летни дни.
В ръката си стискаше черна гумирана торба. Години наред, идвайки ни на гости в града, той носеше тази торба, макар че гумата се беше вече напукала, а платнените дръжки баба беше обшила с безброй шевове на местата, където се късаха от износване.
Дядо идваше на гости обикновено в петък, когато в града ни се организираше пазар и селяни от близките села идваха да продават селскостопанските си произведения. Той пристигаше около обяд, когато в къщи нямаше никой освен мен. Това бяха нашите петъчни срещи. При всяко посещение се повтаряше една и съща церемония: разтоварването на торбата.
"Баба ви е изпратила някои армагани», казваше дядо

на дядо Георги
Той идваше винаги по един и същи начин. На вратата се почукваше и когато я отворех, на прага стоеше дядо с възможно най-добродушната усмивка, която съм виждал. Следваше един и същ поздрав:»Добър ден, Дани, дошъл съм ви на гости». Дядо пристигаше винаги със старо сако и вълнени черни панталони, каквито не бих обул за нищо на света. На главата му стоеше каскет, с който не се разделяше и в най-топлите летни дни. В ръката си стискаше черна гумирана торба. Години наред, идвайки ни на гости в града, той носеше тази торба, макар че гумата се беше вече напукала, а платнените дръжки баба беше обшила с безброй шевове на местата, където се късаха от износване. Дядо идваше на гости обикновено в петък, когато в града ни се организираше пазар и селяни от близките села идваха да продават селскостопанските си произведения. Той пристигаше около обяд, когато в къщи нямаше никой освен мен. Това бяха нашите петъчни срещи. При всяко посещение се повтаряше една и съща церемония: разтоварването на торбата. "Баба ви е изпратила някои армагани», казваше дядо
|
|
|
|
|
"И да полееш цветята"
"Данче, ние заминаваме на почивка, ето ти ключа, да поливаш цветята"
"Лельо Веске, в учереждение, като нашето, не бива да има изсъхнали цветя, поливай редовно"
Благодаря на всички, които ми помогнаха за тази статия - Цецо, Катя, Донка, Митко...
да не изпусна някой, досега не съм правила статия с толкова много приятели, и затова беше много приятно!

|
|
|
|
А, ето и следвашия брой от"Мамините списания"
|
|
|
|
|
Когато бях малка ми пееха много песнички.
|
|
|
|
|
Лятото освен че е сезон за почивки, е и време за пътешествия.Затова сега ви каня на разходка из улиците на моя град, само че пречупени през детските ми очи, такива каквито бяха, когато нямаше молове, казина и сини зони. Тогава тук беше пълно с кина и със сладкарници. Ще ви покажа някои от любимите си места, част от тах отдавна несъществуващи и за малко ще се превърна в дете, което...
|
|
|
|
Първо ще Ви покажа сокоизстисквачката от детството на моя съпруг:


Доста е амортизирана, но все още работи.
|
|
|
|
|
Открих малко картички,не са тематично подредени ,но дано ви харесват? 
|
|
|
|
Ако забележите някъде из сайта грешки (правописни, стилистични, логически...) можете да ни помогнете чрез връзка "Съобщете за грешка, оплачете се", която се намира под всяка статия в пълната версия на статиите (видима е само за регистрираните). Ако се отнася за конкретно изречение можете да селектирате определеният текст, след което да натиснете Ctrl+Enter. Ще се отвори прозорец, в който можете да напишете в какво се състои грешката (селектираният текст няма да се вижда в прозореца, но ще го получим в административния панел на системата).
Благодарим ви предварително!
Любимия ви учител преподаваше по:
|
|