Главна » Нашият дом » Страница 8
Нашето детство

Моето детство
 
 
Категории
 
 
Специални раздели
 
 
Информация

"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години. Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!
 
 
Календар
«    Юни 2026    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
 
 
Архиви
Юни 2026 (3)
Май 2026 (3)
Април 2026 (6)
Март 2026 (5)
Февруари 2026 (4)
Януари 2026 (4)
 
 
Администрация
 
14-02-2011, 23:53 | Автор: Pavlina Iossifova | Категория: Нашият дом / Моето семейство

на баща ми

Зарезано на Трифон Зарезан ...преди 80 години

Трифон Зарезан на Върбовка, 1941 г.

Булките сигурно вече са били раздигнали софрата, мъжете тръгнали да донагласят туй онуй за утрешния празник, и точно тогава се е случило това, което накарало баба Ана да се хване за главата. Разправяха, че тя от млада била все малко болнава и шетнята на разрасналата се откъм хора къща, баят я уморявала. Младите, зад гърба й де, все се подсмивали, че понеже работата не й споряла, се наричала на болна. Дали, когато в ранните й 50, закреяла и занемогла съвсем, а докторът от Павликени рекъл, че бъбреците й са се стопили, челядта й се е сетила колко й е било тежко всичките тез години, с болни бъбреци да шета на тринайсет души? Едва ли, щото жената била снажна, висока на бой и в тогавашните представи такава жена не можело да е болна. Булките през зимата помагали, ама с пукването на пролетта и до сбора на Архангеловден, мястото им било на нивите и в лозята. Пък тя, работата в село не е по-малко, ама се не види. Хляба да опечеш, яденето за работниците и за вечерта да сготвиш, ами по двора колко има: кокошките, пуйките, градината...

Цялата статия... | Коментари: 16 | Страницата е видяна: 4 697 пъти
 
 
1-02-2011, 21:41 | Автор: mchukanov | Категория: Нашият дом / Моето семейство

Странна работа са това големите. Като се вземат на сериозно и започнат да си шепнат, че и вратите заключват. Какво пък толкова си казваха. Чак не било за наЩе уши – че какво им беше на ушите ни – нали за това ги дърпаха – да пораснат и да слушаме.

Цялата статия... | Коментари: 24 | Страницата е видяна: 6 101 пъти
 
 
1-01-2011, 04:15 | Автор: 9585 | Категория: Нашият дом

Реших да споделя с вас няколко снимки на вещи, повечето от които баба и дядо (да са живи и здрави) пазят от техните родители и баби и дядовци.

Какво има в шкафовете на баба...

Цялата статия... | Коментари: 20 | Страницата е видяна: 4 466 пъти
 
 
12-11-2010, 23:17 | Автор: dani | Категория: Нашият дом / Моето семейство
Той идваше винаги по един и същи начин. На вратата се почукваше и когато я отворех, на прага стоеше дядо с възможно най-добродушната усмивка, която съм виждал.
Следваше един и същ поздрав:»Добър ден, Дани, дошъл съм ви на гости».
Дядо пристигаше винаги със старо сако и вълнени черни панталони, каквито не бих обул за нищо на света. На главата му стоеше каскет, с който не се разделяше и в най-топлите летни дни.
В ръката си стискаше черна гумирана торба. Години наред, идвайки ни на гости в града, той носеше тази торба, макар че гумата се беше вече напукала, а платнените дръжки баба беше обшила с безброй шевове на местата, където се късаха от износване.
Дядо идваше на гости обикновено в петък, когато в града ни се организираше пазар и селяни от близките села идваха да продават селскостопанските си произведения. Той пристигаше около обяд, когато в къщи нямаше никой освен мен. Това бяха нашите петъчни срещи. При всяко посещение се повтаряше една и съща церемония: разтоварването на торбата.
"Баба ви е изпратила някои армагани», казваше дядо

Дядовата торба

на дядо Георги

Той идваше винаги по един и същи начин. На вратата се почукваше и когато я отворех, на прага стоеше дядо с възможно най-добродушната усмивка, която съм виждал. Следваше един и същ поздрав:»Добър ден, Дани, дошъл съм ви на гости». Дядо пристигаше винаги със старо сако и вълнени черни панталони, каквито не бих обул за нищо на света. На главата му стоеше каскет, с който не се разделяше и в най-топлите летни дни. В ръката си стискаше черна гумирана торба. Години наред, идвайки ни на гости в града, той носеше тази торба, макар че гумата се беше вече напукала, а платнените дръжки баба беше обшила с безброй шевове на местата, където се късаха от износване. Дядо идваше на гости обикновено в петък, когато в града ни се организираше пазар и селяни от близките села идваха да продават селскостопанските си произведения. Той пристигаше около обяд, когато в къщи нямаше никой освен мен. Това бяха нашите петъчни срещи. При всяко посещение се повтаряше една и съща церемония: разтоварването на торбата. "Баба ви е изпратила някои армагани», казваше дядо

Цялата статия... | Коментари: 17 | Страницата е видяна: 4 393 пъти
 
 
29-10-2010, 08:06 | Автор: Надя | Категория: Нашият дом / Домашни задължения

"И да полееш цветята"

"Данче, ние заминаваме на почивка, ето ти ключа, да поливаш цветята"

"Лельо Веске, в учереждение, като нашето, не бива да има изсъхнали цветя, поливай редовно"

Благодаря на всички, които ми помогнаха за тази статия - Цецо, Катя, Донка, Митко...

да не изпусна някой, досега не съм правила статия с толкова много приятели, и затова беше много приятно!

СОЦ ДЕКОР - Цветята

Цялата статия... | Коментари: 29 | Страницата е видяна: 10 247 пъти
 
 
21-09-2010, 22:40 | Автор: катя милушева | Категория: Нашият дом
А, ето и следвашия брой от"Мамините списания"
Пожелахте да видите 2
Цялата статия... | Коментари: 7 | Страницата е видяна: 3 554 пъти
 
 
13-09-2010, 23:22 | Автор: катя милушева | Категория: Нашият дом / Моето семейство
 Когато бях малка ми пееха много песнички.
Цялата статия... | Коментари: 23 | Страницата е видяна: 16 813 пъти
 
 
25-08-2010, 21:32 | Автор: anni | Категория: Нашият дом / Моят град
Лятото освен че е сезон за почивки, е и време за пътешествия.Затова сега ви каня на разходка из улиците на моя град, само че пречупени през детските ми очи, такива каквито бяха, когато нямаше молове, казина и сини зони. Тогава тук беше пълно с кина и със сладкарници. Ще ви покажа някои от любимите си места, част от тах отдавна несъществуващи и  за малко ще се превърна в дете, което...
Цялата статия... | Коментари: 14 | Страницата е видяна: 7 578 пъти
 
 
14-08-2010, 00:29 | Автор: Маргарита Василева | Категория: Нашият дом
Първо ще Ви покажа сокоизстисквачката от детството на моя съпруг:

Сокоизстисквачка "Нектар"
Сокоизстисквачка "Нектар"

Доста е амортизирана, но все още работи.
Цялата статия... | Коментари: 22 | Страницата е видяна: 18 400 пъти
 
 
4-08-2010, 21:29 | Автор: катя милушева | Категория: Нашият дом

Открих малко картички,не са тематично подредени ,но дано ви харесват?
Малко картички...

Цялата статия... | Коментари: 35 | Страницата е видяна: 5 444 пъти
 
 
 
Последни статии
 
 
Приятели
 
 
Бъди редактор :)

Ако забележите някъде из сайта грешки (правописни, стилистични, логически...) можете да ни помогнете чрез връзка "Съобщете за грешка, оплачете се", която се намира под всяка статия в пълната версия на статиите (видима е само за регистрираните). Ако се отнася за конкретно изречение можете да селектирате определеният текст, след което да натиснете Ctrl+Enter. Ще се отвори прозорец, в който можете да напишете в какво се състои грешката (селектираният текст няма да се вижда в прозореца, но ще го получим в административния панел на системата).

Благодарим ви предварително!

 
 
Други проекти
 
 
Анкета

Любимия ви учител преподаваше по: