Главна » Нашият дом » Страница 5
Нашето детство

Моето детство
 
 
Категории
 
 
Специални раздели
 
 
Информация

"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години. Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!
 
 
Календар
«    Юни 2026    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
 
 
Архиви
Юни 2026 (1)
Май 2026 (3)
Април 2026 (6)
Март 2026 (5)
Февруари 2026 (4)
Януари 2026 (4)
 
 
Администрация
 
31-01-2013, 18:11 | Автор: катерина десева | Категория: Нашият дом / Моето семейство

Има ден на майката, ден на бащата, ден на детето. А защо няма ден на бабата и дядото? Ами защото техни са всичките дни от детството ми, техен е бил всеки час от деня ми. Представете си: будите се сутринта и поглеждате през заскрежения прозорец навън, а там дядо току-що е направил партина в навалелия през нощта сняг. Отива да купи мекици от стола на ТКЗС-то. Ставам и усещам приятния мирис на пушек и печено месо на жар. Това беше любимата ми закуска-обед. Баба вадеше жар от печката и...

Цялата статия... | Коментари: 7 | Страницата е видяна: 3 746 пъти
 
 
25-01-2013, 11:52 | Автор: zverche | Категория: Нашият дом / Моето семейство

Всеки от нас си е задавал въпроса, защо копнеем по детството, защо е важно за нас да говорим за него, грижливо да пазим спомените, да ги споделяме и като археолози трескаво да търсим нови и нови спомени – следите от изгубената Атлантида, скрити и съхранени от някой друг.


Статията е редактирана от: zverche - 26-05-2013, 23:49
Причина: Предишна редакция Чудакът от 6-ти Б - 25.01.2013 14:17:00
Цялата статия... | Коментари: 13 | Страницата е видяна: 6 436 пъти
 
 
14-10-2012, 20:55 | Автор: bat_mitco | Категория: Нашият дом / Моят град

"СВИДНО КЪТЧЕ КРАЙ БАЛКАНА"

СПОРЕД ГЕОГРАФСКИТЕ СПРАВОЧНИЦИ КОНСТАНТИН Е СЕЛО В СЕВЕРНА БЪЛГАРИЯ. НАМИРА СЕ В ОБЩИНА ЕЛЕНА , ОБЛАСТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО, НА ГЛАВНИЯ ПЪТ ОТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО КЪМ СЛИВЕН, НА 18 КИЛОМЕТРА ОТ ЕЛЕНА...

КАКВО Е ЗА МЕН...НАДЯВАМ СЕ ДА РАЗБЕРЕТЕ ОТ СЛЕДВАЩАТА СТАТИЯ...

ЗАБЕЛЕЖКА...ЗАГЛАВИЕТО НА СТАТИЯТА Е НАЧАЛОТО НА ХИМНА НА МОЕТО УЧИЛИЩЕ...МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ, ЧЕ Е ХИМН И НА КОНСТАНТИН...МОЕТО РОДНО СЕЛО...МУЗИКАТА Е НА КОМПОЗИТОРА БОРИС ИБРИШИМОВ, А ТЕКСТЪТ - НА ДЪЛГОГОДИШНИЯ ДИРЕКТОР НА УЧИЛИЩЕТО ДОНКА КЪДРЕВА...

"СВИДНО КЪТЧЕ КРАЙ БАЛКАНА

ДАР ОТ ОНЯ ГЕНЕРАЛ,

КОЙТО ТУК ВЪВ УТРИН РАННА

ПРЪВ ПОБЕДЕН ФЛАГ РАЗВЯЛ

КОНСТАНТИН, ТИ ОТ ДЕДИТЕ

НАПОЕН СИ С КРЪВ И ПОТ

НА РУСИЯ ОТ ОРЛИТЕ И ОТ НАШИЯ НАРОД..."

Цялата статия... | Коментари: 20 | Страницата е видяна: 11 178 пъти
 
 
25-09-2012, 22:31 | Автор: катя милушева | Категория: Нашият дом

Детско одеялце

Една вещ с душа:))))

Цялата статия... | Коментари: 5 | Страницата е видяна: 3 783 пъти
 
 
15-04-2012, 01:41 | Автор: катя милушева | Категория: Нашият дом / Моето семейство

Великден

Великден е! На нас децата ни е забранено да ходим на черква. А, тя черквата ни до училището и да искаш не може да ходиш, защото има дежурни учители дето гледат, кой ще се появи там, я с баба си, я с майка си и после.... Не можехме да ходим, но камбаненият звън се чуваше из цялото селце. Най-омагьосващото беше, когато гледахме как след черква по главната улица се движеха рой свещички.

Това си спомних и днес когато във вечерната тишина гледах върволицата от запалени свещички пред себе си ...

Цялата статия... | Коментари: 9 | Страницата е видяна: 4 094 пъти
 
 
3-04-2012, 09:20 | Автор: eli | Категория: Нашият дом / Моето семейство

През зимата се плетеше, сиреч плетяха мама и баба. Трак-трак, под нощната лампа, на която сваляха „шапката", за да е по-светло. Куките и кълбетата седяха в специални сламени кошчета, преждата се точеше като размазания сериал по „Рубин"-а. Насядали на земята, със сестра ми се правим, че плетем с пластмасовите пръчки от конструктора и дори мърморим две-три, лице-опаце, обичам те Изаура...

И след сякаш безброй сериали идваше пролетта. Сливите в двора цъфваха отведнъж, после покриваха калдаръма в бяло. Нарочно правехме „сняг" с клоните, един вид реверанс към отминалата зима, която дори вече не помнехме. И за какво, беше пролет, беше ваканция, беше време за ШИЕНЕ!

Цялата статия... | Коментари: 16 | Страницата е видяна: 5 165 пъти
 
 
1-04-2012, 22:52 | Автор: Yuoliy | Категория: Моето семейство / Децата днес

Моята бабаТова е моята баба.Тя живее в с. Лозен, обл. Хасково. Баба Доба е родена на 17 февруари 1932 г. в с. Лозен. Тя има две сестри - Дора и Ленка. Баба Дора е на небето, а баба Ленка е жива. Баба Доба се жени за Трифон, от който има две деца - майка ми и вуйчо ми.
Баба ми се грижила за децата си и им помагала в училище.
Майка ми се изучи, а вуйчо ходи на работа.
Аз много обичам моята баба.
Баба Доба навърши 80 години и си изживява старините.

П.П. Админ: Yuoliy, много ти благодарим за статията! 😉

Цялата статия... | Коментари: 12 | Страницата е видяна: 4 683 пъти
 
 
26-03-2012, 14:23 | Автор: Димитър Русев | Категория: Нашият дом / Моят град

Здравейте, другарчета!

Една кратка статия от мен или по-скоро "преразказ по преживяно" от днес сутринта. Днес едно дете в мен се пробуди, и яхнало вълната на спомените се отнесе нанякъде, напук на грижите, задълженията и тревогите... За първи път от много вереме насам се почувствах някак "като удома си",напук на служебните и домашни ангажименти, които са ме затрупали напоследък. С времето бях забравил какво е да се радва човек на дребните неща и да води простичък живот. Днес един спомен за едно момче от миналото ми върна, макар и за кратко, тези загубени дарове. Приятно четене.

Цялата статия... | Коментари: 7 | Страницата е видяна: 4 296 пъти
 
 
25-03-2012, 17:54 | Автор: Frangata | Категория: Нашият дом / Моят град

Къщите. Къщите бяха подредени в карета, улиците им бяха граници, хората от твоето каре бяха по-близки, а тия от по-далечните пак бяха съседи, но някак си по-различни. Повечето живееха в къщи, малко съученици обитаваха апартаменти в блокове, някои от тях идваха от някакви квартали познати само по име, квартали, в които човек обикновено попадаше рядко, за да отиде на гости на такъв съученик, например. Къщите имаха дворове, дворовете бяха пълни с дървета и цветя и когато човек минаваше по улицата, можеше и да не види, че всъщност на двора има маса и хората седят на нея и вечерят или просто тихо си приказват. Оградата и дърветата скриваха какво става вътре. Къщите бяха стари - строени някъде през 20-те и 30-те години, с овехтели орнаменти, с паднала тук-таме мазилка, с поизкривени черчевета, покрити с напукана боя...

Цялата статия... | Коментари: 15 | Страницата е видяна: 6 851 пъти
 
 
22-03-2012, 10:25 | Автор: eli | Категория: Нашият дом / Моят град

Дали защото е това време на годината, но напоследък виждам някак по-ясно и малко на забавен кадър. Дървета, стари огради, стари усмивки от опърпани некролози. В такива дни си мисля, ако само успея да уловя връзката, без бутафорни сълзи и патос, без кофите за боклук, в които цял преход ровят пенсионери. Догодина Пулицър, после имение с дракони като на Стивън Кинг...

Цялата статия... | Коментари: 13 | Страницата е видяна: 3 749 пъти
 
 
 
Последни статии
 
 
Приятели
 
 
Бъди редактор :)

Ако забележите някъде из сайта грешки (правописни, стилистични, логически...) можете да ни помогнете чрез връзка "Съобщете за грешка, оплачете се", която се намира под всяка статия в пълната версия на статиите (видима е само за регистрираните). Ако се отнася за конкретно изречение можете да селектирате определеният текст, след което да натиснете Ctrl+Enter. Ще се отвори прозорец, в който можете да напишете в какво се състои грешката (селектираният текст няма да се вижда в прозореца, но ще го получим в административния панел на системата).

Благодарим ви предварително!

 
 
Други проекти
 
 
Анкета

Кой е любимия Ви празник?