Главна » Нашият дом » Страница 22
Нашето детство

Моето детство
 
 
Категории
 
 
Специални раздели
 
 
Информация

"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години. Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!
 
 
Календар
«    Юни 2026    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
 
 
Архиви
Юни 2026 (1)
Май 2026 (3)
Април 2026 (6)
Март 2026 (5)
Февруари 2026 (4)
Януари 2026 (4)
 
 
Администрация
 
21-05-2008, 17:10 | Автор: Надя | Категория: Моето семейство / Светът на възрастните
На Весито..
Цък.
"Спряха тока, тоя път малко по-рано, Наде дай кибрита" – отивам аз послушно до рафта на който е поставен кибрита и усещам че почвам да се вълнувам. Спряха тока, ами сега ще изкараме свещите /има големи специални и църковни от баба ми/ и газената лампа, една такава със зелено стъкло и огледало.
Всичко изведнъж утихва и само се чува нафтовата печка "бум,бум,бум".
И мракът носи много забавления. Ще играем на любимите ми игри – Какавиди види, какво ми са види, с буквичката, с буквичката...; Градове и села /майка и татако винаги се поскарват дали има такъв град или село, а аз не преставам да се удивлявам в каква голяма страна живея с толкова много населени места/. Майка пак ще разкаже някоя интересна история от нейното детство, страхотни истории има тази жена. Ооо и разбира се ще вечеряме в хола, а не в тясната малка кухня, ще опечем филийки на печката и ще зяпаме игривото кръгче от лампата на тавана. Толкова е тихо че навън се чуват дори и стъпките на минувачите в снега – "хрус,хрус", вятъра също се обажда, но ние сме на най-уютното място на света, като в приказка. Говорим си, не зяпаме телевизора, дори не ми е мъчно, че съм изтървала Сънчо. Понякога се събираме с комшиите и се почват едни приказкиииии, едни лакърдииии. Много ми е интересно. Възрастните винаги говорят за много интересни неща, най-вече когато баща ми наточи от хубавото червено вино в една потна кана, а майка нареже от закачения на терасата бут.
Два на два; три на два; шест на пет и най-различни видове схеми. Не ми беше неприято както сега, не, в никакъв случай. Режимът на тока беше повод да общуваме и това ме стопляше невероятно, не ми трябваше компютър или телевизор, аз живеех в приказка. Даже на някои съседи, които имаха някакви пригодени акумулатори и имаха светлина от малки крушки не им завиждах. Харесваше ми нашата стара газена лампа и нейната светлина..
Обичах тъмнината защото, тя носеше светлина!
Цялата статия... | Коментари: 14 | Страницата е видяна: 5 747 пъти
 
 

Пътят криволичи пред мен окъпан в зеленина. Карам бавно за да се насладя отново на гледката, която не бях виждал 20 години. Клоните на дърветата от двете страни на пътя са се сплели и образуват зелен тунел. Слънцето минава през листенцата и прави картината още по сюрреалистична...

- Каква красота – промълвява мъжът до мен, – никога не съм виждал по живописен път.
- Тук едно време са минавали турски кервани – това е гласът на майка ми, която не спря да дудне през цялото време.
Всъщност отиваме в селото на баба, където като малък ходех през всичките си ваканции. Баба я няма много отдавна, вече 20 години и от тогава никой не ходи там...


Цялата статия... | Коментари: 10 | Страницата е видяна: 4 879 пъти
 
 
16-05-2008, 12:07 | Автор: Надя | Категория: Моето семейство / Светът на възрастните

Край нея мирише на пъжени кюфтенца, чисти чаршафи и ванилия..Сутрин налива горещия липов чай и с бързи движения маже филията. За десети път се опитва да събуди брат ми, ще закъснее за работа, а дълъг път я чака до завода. Цял километър и половина пеша, а трябва да се върне и за обед, за да стопли на Надето яхнията, нали е в предучилищна, все още не може сама да се оправя.

"Антоне, стани веднага, повече няма да те будя! Да изхвърлиш кофата с боклука и да си оправиш леглото. Надюшче айде яж по бързо, че вече нямам никакво време!"

Откога сеее, милаа моя майнолъоо, зораа, зазорилаааа... свири точката. ...

Цялата статия... | Коментари: 13 | Страницата е видяна: 4 055 пъти
 
 
21-07-2007, 00:12 | Автор: admin | Категория: Нашият дом / Моят град
Планината
Цялата статия... | Коментари: 0 | Страницата е видяна: 3 308 пъти
 
 
21-07-2007, 00:06 | Автор: admin | Категория: Нашият дом / Моят град
Центърът 2
Цялата статия... | Коментари: 2 | Страницата е видяна: 3 142 пъти
 
 
20-07-2007, 23:57 | Автор: admin | Категория: Нашият дом / Моят град
Центърът
Цялата статия... | Коментари: 0 | Страницата е видяна: 2 888 пъти
 
 
20-07-2007, 23:49 | Автор: admin | Категория: Нашият дом / Моят град
Небе и покриви
Цялата статия... | Коментари: 1 | Страницата е видяна: 2 861 пъти
 
 
20-07-2007, 23:39 | Автор: admin | Категория: Нашият дом / Моят град
Дърветата
Цялата статия... | Коментари: 2 | Страницата е видяна: 3 623 пъти
 
 
 
Последни статии
 
 
Приятели
 
 
Бъди редактор :)

Ако забележите някъде из сайта грешки (правописни, стилистични, логически...) можете да ни помогнете чрез връзка "Съобщете за грешка, оплачете се", която се намира под всяка статия в пълната версия на статиите (видима е само за регистрираните). Ако се отнася за конкретно изречение можете да селектирате определеният текст, след което да натиснете Ctrl+Enter. Ще се отвори прозорец, в който можете да напишете в какво се състои грешката (селектираният текст няма да се вижда в прозореца, но ще го получим в административния панел на системата).

Благодарим ви предварително!

 
 
Други проекти
 
 
Анкета

Кой е любимия Ви празник?