Главна » Нашият дом » Моят град » Спомени за моя град
Нашето детство

Моето детство
 
 
Категории
 
 
Специални раздели
 
 
Информация

"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години. Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!
 
 
Календар
«    Юни 2026    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
 
 
Архиви
Юни 2026 (3)
Май 2026 (3)
Април 2026 (6)
Март 2026 (5)
Февруари 2026 (4)
Януари 2026 (4)
 
 
Администрация
 
Спомени за моя град
28-01-2022, 01:59 | Автор: did | Категория: Нашият дом / Моят град

Прочетох статията на Водолейка за виенския салон и се вдъхнових. Сега аз ще ви разкажа една моя история - от началото на 80-те. За моят град. За нас София беше нещо като Париж и само бяхме чували какви чудеса се случват там, какви книги можеш да намериш по книжарниците, какви неща в ЦУМ и т.н. Виенският салон в София беше много известно заведение, но не съм убеден, че се е казвал така допреди 1989 (дори не знам кога е отворил за първи път врати). Ние поне не го бяхме чували по това време, за което ще говоря, и да ще има и сладкарници.

София далече, но изобщо не бяхме аборигени, а напротив:

* В нашия малък град имахме три кина - лятно кино без покрив, и с прекрасна римска архитектура, събираше 300 души и можеш да си представиш какво беше да гледаме Междузвездни Войни в топлите летни нощи; имахме зимно кино с римски колони, което работеше цяла година, седем дни в седмицата, с по 5 прожекции на ден, за 250 човека, вкл и балкон; имахме видео клуб за 50 човека, който прожектираше филми от видеокасети, също работеше целогодишно;

* Имахме прекрасен театър с римски колони на 4 етажа. Там се намираше градската библиотека с необятни фонотека и книжен каталог, архив с енциклопедии. Театърът беше за концерти и представления и там гледахме много куклени театри - още помня постановката на Пук! Беше по-истинско и от най-Дисни анимационния филм. В театъра имаше много клубове и кръжоци, имаше и зала с видеоигри, винаги пълна с момчета, а понякога и с много въшки, ако някой донесеше заразата. Имахме отделна детска библиотека - пълна с комикси и детски книжки от Соца.

* Имахме 7 училища 3 от които от основно до гимназия. Две основни училища и два големи техникума. Пълни с деца, всяка година. Всяко училище имаше огромни физкултурни салони, библиотека, медицински кабинет и много лаборатории и кръжоци, огромни дворове с какви ли не спортни съоръжения. Три от училищата имаха компютърни зали, и докато едва няколко умни деца изучаваха бейсик и паскал, то мнозинството яко ходехме да играем там на каратека, рали и лунен патрул. Защото беше безплатно, за нас децата. Няма значение, в кое училище ходиш. Всеки пазеше имуществото като свое. Крадци нямаше.

* Имахме огромен стадион за поне 10000 човека и често там гостуваха и футболни величия - аз лично помня контроли с ЦСКА-Москва и Хорсенс от Дания, които местния ни футболен отбор от В-група победи! ЦСКА ги бихме с 4:3, като победния гол падна в продължението! С много ритници и нарушения от наша страна, разбира се, постоянно се чуваше как пада някоя братушка и вика "ой", а в отговор получаваше мощно освиркване и викове - ставай, симулант, нищо ти няма!... Аз съм ходел на много мачове в по-младежките си години, но такава еуфория и толкова много хора на мач не се сещам да съм виждал. Дори на мачове на Левски и ЦСКА. И толкова единни, точно  както през 1994 с националния! Носехме футболистите на ръце, а единият от голмайсторите живееше в съседния апартамент и много се фуках, че го познавам лично и ми е приятел. Имаше концерти на големите български групи, ФСБ пълнеха стадиона до откат, но и Щурците се справяха не по-зле. Имаше големи спектакли като родео и циркове на открито, отново пълно с хора на стадиона! А около него много игрища за тенис, баскетбол и волейбол, зала за борба, огромен басейн и лятна сцена.

* Имахме огромна градска градина, пълна с кестени и други интересни дървета, фонтани и паметници. Тя беше естествено продължение на стадиона и беше пълна с деца, пързалки, люлки, скамейки, много тревни площи и храсти за игра. Много зелена градина, може би с площта на 10 стадиона. И един прекрасен ресторант с дансинг, на който моите родители бяха поверили деня на сватбата си. До стадиона и лятната сцена.

* Най-голямата атракция - никъде в региона нямаше зоопарк като нашия! Построен на края на града, на хълмовете в една пищна дъбова гора, пълна с още живот - катерички, лисици и всякакви там порчета, близо до другият прекрасен голям ресторант с още по-голям дансинг и жива музика (защото и ресторанти и кафета имахме). Но зоопаркът беше уникален - имаше природонаучен музей, пълен с препарирани животни и терариум. Имахме двойки тигри, лъвове, мечки и бизони, освен това имахме и мини хипопотам. Включвам и Ламите и щраусите. Всички "гиганти" си имаха големи клетки и басейни. Скоро даже тигрите и лъвовете се сдобиха с наследници и се напълни с бебета животни. Имахме няколко клетки с различни дребни маймунки, както и голям двор с почти домашни елени и сърни. Отделно лисици, лебеди, норки, нутрии, вълци, диви котки и всякакви пернати. И сигурно забравям нещо. Нито един голям град освен София нямаше подобен зоопарк, с подобни животни. Не знам Пловдив или Бургас, или Варна да имаха зоопаркове с лъвове и тигри, че и хипопотами. Какво стана с тях ли - почти веднага след 1989 бяха изядени от ромите, по време на голямата депресия. Нямаше я вече държавата да се грижи и пази. Всички клетки бяха разкостени за "джилязо", не остана и помен от камък или езерцето. Прекрасната дъбова гора беше изсечена за дърва от същите тези наши съграждани, при това толкова цинично, че и сега стърчат дънерите на височина един метър, защото явно ги е мързяло да се наведат да секат отдолу. Стана огромна еко катастрофа и мястото заприлича на пустиня. Дансингът и ресторанта също не бяха пощадени. Остана само да стои затворен музея. Явно не е бил интересен за разграбване.

* Имаме си и градски вестник, който излиза от 1945 и до днес. Безплатен.

* Дойдохме и на темата: Имахме и сладкарници. Три. Сладкарница "Роза", сладкарница "Малина", и най-обичаната - сладкарница "Захарно Петле". Последната ми легна на сърцето от малко дете. Беше с прекрасни виенски столове от здрава стомана, но боядисани в нежни цветове. Имаше прекрасна виенска люлка в двора, защото сладкарницата имаше малко площадче с плочки и маси и столове за лятото. Вътрешния интериор не приличаше на типичните соц заведения, а беше пълен с цветове и хубави картини. И идва най-прекрасната част - витрината! Пълна със сочни толумбички (у наше село им викахме тиквички), баклава, пандишпани, реване, локуми и халви - това на единия щанд, който залагаше на българо-турските десерти. До него беше щанда с тортите, които децата постоянно гледаха, защото бяха приказни. Имаше такива с по-тежък маслен крем (който аз предпочитам), но не отстъпваха на визия на сегашните сметанови варианти, освен това нямаха палмово масло вътре. Имаше и шоколадови, и шарени торти, и със захарни човечета.

И третия щанд - с пастичките. Сега вече пасти няма, или поне не съм виждал често напоследък. Но тогава - да ядеш пастичка веднъж в седмицата с мама и тати беше празник! Пастички с различни пълнежи, различни кремове, различни цветове, до тях едни хубави големи еклери и разни други пастоподобни и кексоподобни, на които не им знаех и имената. Обичах ги повече от тортите. Всички тези шедьоври се правеха в града. В сладкарниците можеше да се намери истинско еспресо, но нас, децата, подобни глупости не ни блазнеха.

И дойде моя първи учебен ден през 1984. Беше много хубаво на откриването, всички много се забавлявахме. След това родителите ми ме попитаха къде да отидем и аз веднага казах - на Захарно Петле. Но бързо, че ще се напълни и няма да има места. Беше пълно, защото както казах, имаше живот, и работа, и хора, и деца. 10 големи фабрики и предприятия даваха работа на целия град - от инженери до чистачи на домати и пиперки. Та отидохме в "Захарно петле" - беше пълно. Малката ми сестричка си беше в количката, беше и все едно, но аз не се отказвах. Настоявах и чакахме близо час, накрая се освободи една маса. Изядох две или три пасти, пих една студена Кооп-Кола, играх с децата. Родителите ми си намериха и те приятели там. Беше приказно и истинско. Без лица забити в смартфоните, без забързани и стресирани родители, без викове и разправии. Обичах и другите сладкарници, но "Захарно петле" остана завинаги в сърцето ми и го посещавах при всеки удобен момент. Като дете, с или без родителите ми, с приятели и съученици. Като ученик, после и студент, винаги бях верен на петлето. Мисля, че сладкарницата работеше като сладкарница поне до 2005. Но след комунизма тя западаше. Сменяха се се собственици, опитваха да я поддържат, но ставаше все по-трудно, особено в мутренските и виденовите времена, а и след това. Площадчето западна, люлката изчезна. След това май всичко изчезна. Но е добър повод да се обадя на родителите си и да ги питам, дали сладкарницата все пак още съществува. И да я посетя това лято, независимо от пандемията. Това е най-малкото, което мога да направя за "Захарно петле".

Малко думи за соца и моите години като ученик - никога през съзнателния си живот по време на соца не съм усещал някакъв тормоз или чувство на подтисничество. Защото имаше толкова много да се направи и научи, в училище, и след това. Вярно, глупостите за Георги Димитров, портрета на Тодор Живков, помня ги, учех ги, мразех си ги. Ама някой да ме е тормозил, че си пиша Kiss и Iron Maiden на тетрадката - не. Че нося комиксие си Pif  в училище - не. Че ходя в библиотеката да слушам плочи на Куин, Юрая Хийп и Дийп Пърпъл - не! Все пак в библиотеката са, има ги, има грамофони и стая за слушане. Даже ми беше приятно да нося синята, после червената връзка, защото се чувствахме горди от това, и смея да кажа - бяхме щастливи, много щастливи деца. Живоът пълен със здраве и игри.

Едно отклонение - точно Юрая Хийп направиха концерт през 1988 в нашия малък град, което беше шок и за най-консервативните ни граждани. Защото световно известна група направи концерт в град с 20000 жители. И няма нужда казвам колко пълно с народ беше. Цената май беше 5 лева. По морето плащахме по толкова да гледаме НЛО. Те тогава Хийп направиха цяло турне в България, защото видяха какво чудо е българската публика, чакала ги 20 години да дойдат. И Юрая Хийп не се поколебаха след концерта си в София да посетят още 20 и повече града. Те вече бяха отдавна в залеза си, но за тях беше като нов ренесанс да направят мега турнета в източна Европа в този период. Самият певец Бърни Шоу през 1998 преди концерта им в НДК каза, че още помни българските тълпи и стотици хиляди зрители от турнето през 1988.

Вероятно мога да пиша още толкова, но е вече след 1 часа през нощта, включително и редакциите ми на граматични грешки. Надявам се разказа за моя малък град да ви е харесал. Може да направя и втора част, защо не? Предпочитам да запазя името в тайна, защото така спомените ми за него остават магически и вечни. И искам така да го запомня.

 
 
Вижте също
 
 
Уважаеми гостенино!
Вие присъствате на сайта като нерегистриран потребител.
Препоръчваме ви да се регистрирате или да влезете с вашето име и парола.
 
 
№1 от: Цонка (28 януари 2022 12:29)

Благодаря за увлекателния, топъл и цветен разказ, did, разказ от онези, дето ти свиват стомаха на топка и отприщват болезнена носталгия, като едновременно с това носят радост и светлина при мисленото завръщане там, назад.
Непременно напиши втора част! 




--------------------
 
 
№2 от: kitten (31 януари 2022 06:33)

Много интересна статия, did. Браво! Много ми е любипитно за кой град става дума, така интересно си го написал. Разкрий тайната.




--------------------
 
 
№3 от: Зико (2 февруари 2022 10:31)

Браво и от мен за статията. relaxed


 
 
№4 от: did (3 февруари 2022 00:15)

Благодаря ви, приятели за хубавите думи!

 

Цитат: kitten
Много ми е любипитно за кой град става дума, така интересно си го написал. Разкрий тайната.

 

Извинявай, предпочитам да го запазя в тайна, така ще е по-вълнуващо, ако има втора част. Разбира се, ще е свързана с детството, игрите, кръжоците, как помагахме на пенсионери и ветерани от войната. Колко истинско беше всичко тогава, нито престъпност имаше, нито лъжи. Ключовете под изтривалката - това казва всичко! 😄


 
 
№5 от: kitten (4 февруари 2022 11:40)

Извинявай, предпочитам да го запазя в тайна, така ще е по-вълнуващо, ако има втора част. Разбира се, ще е свързана с детството, игрите, кръжоците, как помагахме на пенсионери и ветерани от войната. Колко истинско беше всичко тогава, нито престъпност имаше, нито лъжи. Ключовете под изтривалката - това казва всичко! 😄



Добре, разбирам. Аз прегледах списъка на 20 000 хилядните градове и имам 2-3 теории. Но нека остане така, щом предпочиташ. Ще чакаме втората част.




--------------------
 
 
№6 от: Svilena (7 февруари 2022 18:03)

Благодаря и аз за чудната статия, did! Израснахме точно така, бяхме свободни и щастливи деца. В нашия град имаше повече сладкарници, една от които също се казваше "Захарно петле" и ми беше любима. Беше близо до нашия блок и сутрин ходех да си купувам Принцеса (сандвич). Останало ми е, че струваше 40 ст. Много си обичам детството! Ще чакам с нетърпение втората част! 


 
 
Информация
Потребители, намиращи се в група Гост, не могат да оставят коментари за тази статия.
 
 


 
Последни статии
 
 
Приятели
 
 
Бъди редактор :)

Ако забележите някъде из сайта грешки (правописни, стилистични, логически...) можете да ни помогнете чрез връзка "Съобщете за грешка, оплачете се", която се намира под всяка статия в пълната версия на статиите (видима е само за регистрираните). Ако се отнася за конкретно изречение можете да селектирате определеният текст, след което да натиснете Ctrl+Enter. Ще се отвори прозорец, в който можете да напишете в какво се състои грешката (селектираният текст няма да се вижда в прозореца, но ще го получим в административния панел на системата).

Благодарим ви предварително!

 
 
Други проекти
 
 
Анкета

Любимия Ви български детски сериал е: