Главна » Свободно време » Нашите филми » Японски детски анимационни филми
Нашето детство

Моето детство
 
 
Категории
 
 
Специални раздели
 
 
Информация

"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години. Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!
 
 
Календар
«    Юни 2026    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
 
 
Архиви
Юни 2026 (3)
Май 2026 (3)
Април 2026 (6)
Март 2026 (5)
Февруари 2026 (4)
Януари 2026 (4)
 
 
Администрация
 
Японски детски анимационни филми
10-05-2026, 22:54 | Автор: Ale tinka | Категория: Свободно време / Нашите филми

Здравейте, нови приятели!

Покрай филмите на Гибли, днес си говорихме с моето момче, как когато е бил около пет-шест годишен съм му пуснала да гледа “Принцеса Мононоке”, който освен че много го е впечатлил, го е и потресъл трайно, така че той впоследствие стана голям маняк на всичкото аниме и манга, де що може да се намери из огромния океан - интернет, но и в книжни издания. Твърди че така научил и английски, покрай маратоните в гледане и четене на комикси. Стандартно умен младеж, тип зубър, но без цайси, и по скоро категория мечтател. От тия които висят пред компа, там живеят, там ядат, и там е и социалния им живот. И преди да отида на въпроса си, ще вляза още малко в темата. Тъй като днес обсъждахме какво помним и двамата от Принцеса Мононоке, както казах по-рано, той втрещен и очарован едновременно, се е питал "как на мама и хрумна да ми пусне точно този филм", но така и нищо не ми каза. В онази сутрин. Пропускам да кажа, че по това време имахме дълъг период в който ходехме на детските прожекции в Дом на киното, вземахме си програмки, не само да се информираме какво ще дават другата седмица, но и за летателен материал. Та, да гледаме "Принцеса Мононоке" беше някак си естествено следствие на нашите киномаратони. И ето на - години по късно, той чак сега ми сподели как се е чувствал след този филм. Впрочем и аз. Той разбира се е изгледал всичко на Гибли, а аз само 3—4 заглавия, мисля че най-силните, но като поисках да ми препоръча още някой филм, стана дума и за филмчетата от моето детство. Разказвах му за нашите анимационни детски, които в повечето случаи бяха на японски автори. Правеха ми впечатление първо много хубавите рисунки, после и интересните истории, и накрая буквите на хората, които стоят зад всичкия този труд. Може би японски? И другото което тогава ми беше прелюбопитно е защо японски художници, ще рисуват героите с европеидни черти. И да не забравяме най-характерното — големите очи! То, всъщност това беше първото което най-много ме впечатли. И тъй като моя син живее в Япония, и има достъп до всичкото море от аниме, питах го — защо японските художници рисуват героите си с големи очи, и европейски черти. На този въпрос тепърва очаквам отговор. От моя страна искам да намеря поне част от филмите които даваха в нашето детство. Помня че точно тези красиви анимационни филми бяха общо два типа: екранизация на класическите приказки и отделно — съвсем друга вселена от приказки и други истории, за които изобщо не бях чувала. Имаше и японски герои, (или така си мисля) и пак бяха нарисувани с европеидни черти. Та това ми е въпроса към всеки от вас, който също като мен се е впечатлил, и е  стоял на пода пред телевизора, с ей такива очи! Е, кои бяха детските анимационни от средата на 80те? Очаквам да ми изпратите заглавия за които се сещате, както и линкове. И много благодаря! :)

 
 
Вижте също
 
 
Уважаеми гостенино!
Вие присъствате на сайта като нерегистриран потребител.
Препоръчваме ви да се регистрирате или да влезете с вашето име и парола.
 
 
№1 от: Ludmil (12 май 2026 12:04)

Събрал съм ги всичките и то с добро качество, качени са в пакета на Дари добро, в папка Филми и Видео/Анимация: ето линка към торента


 
 
Информация
Потребители, намиращи се в група Гост, не могат да оставят коментари за тази статия.
 
 


 
Последни статии
 
 
Приятели
 
 
Бъди редактор :)

Ако забележите някъде из сайта грешки (правописни, стилистични, логически...) можете да ни помогнете чрез връзка "Съобщете за грешка, оплачете се", която се намира под всяка статия в пълната версия на статиите (видима е само за регистрираните). Ако се отнася за конкретно изречение можете да селектирате определеният текст, след което да натиснете Ctrl+Enter. Ще се отвори прозорец, в който можете да напишете в какво се състои грешката (селектираният текст няма да се вижда в прозореца, но ще го получим в административния панел на системата).

Благодарим ви предварително!

 
 
Други проекти
 
 
Анкета

Любимия ви учител преподаваше по: