|
Здравей, Бойко, здравейте махалата. Поздравления за голямата издирвателска работа. Отдавна не сме се срещали тук, но понеже ме провокира статията, ще ви кажа какво аз знам понеже съм пряк участник в реализацията на българските постановки. "Джуджето Дългоноско" и "Студеното сърце". Не зная дали съм ви казвал в предишните ми статии, но аз започнах работа в БТ /тогава така се казваше/ през 1972 година. Работих като организатор и аситент режисьор на хонорар, а през март 1975 година ме назначиха на щат като уредник на програма в Детска редакция. Ако не знаете уредник на програма е човекът, през който минава целият реализационен поток от пускането на заповедите за производство, до приемането на програмите на ОТК. На тази длъжност бях до 1982 година, когато ме назначиха за редактор. Казвам това за информация, защото имам спомени за много предавания /разбира се не всички/ и филми от периода ми на уредник На практика съм гледал всичко, но продължавах участието си като асистент режисьор в много предавания. В момента пиша своите спомени в книга с работно заглавие "Моята телевизионна приказка" и разказвам за работата ми и с Теофана Преславска. Та конкретно: "Джуджето Дългоноско" е постановка на ТТ за деца и юноши от 1975 година. Снимана е изцяло в студио 3 на БТ. Редактор е Виолета Илиева, автор на драматизацията Олга Кръстева, Режисьор Теофана Преславска, отг. оператор Николай Глушков. В ролята на Джуджето Дългоноско е Коста Карагеоргиев, в ролята на малкият Якуб преди бабата магьосница да го превърне в джудже е Владко /Тигърчето/,мисля че фамилията беше Василев тогава на около 10 години. В ролята на Майката е Меглена Караламбова. Бабата магьосница не помня. Но помня, че в ролята на двамата благородници, които спореха кой ще яде истинската баница "Сюзерена" бяха Иван Цветарски и Никола Анастасов.
И малко продължение. За бабата магьосница, която всявала ужас у децата вероятно става дума за филма на ГДР, който дойде в БТ в края на 70-те години. От него не помня много, но съм сигурен, че беше сниман в натура. Нашата зла магьосница не изглеждаше като на снимката, която показваш. Тя беше с тънък остър нос и грим като кукумявка. Постановката на детския ТВ театър е студийна и е снимана на двуинчова магнитна лента.Това го зная със сигурност, защото сам съм носил тези рулони и съм участвал в монтажа. Сигурен съм, че от нея няма следа във фонда на БНТ. Причините могат да бъдат няколко. Първо, в складовете на видеотеката ставаха две или три наводнения и днес не се знае какво е пострадало. Второ, през 1993 година Хачо Бояджиев нареди всичко, което е на двуинчова лента да се прати за прехвърляне на дигитални носители, но този процес спря когато вече не беше генерален директор и какво е прехвърлено не е ясно. Трето, двуинчовата магнитна лента при дългото стоене в складовете се разпрашава и дава срив в картината, не зная какво е бракувано по тази причина. Ако постановката беше заснета на филмова лента, щеше да е запазена.
|