Главна » Свободно време » Игри и забавления » Детски игри - Седморката на Блейк
Нашето детство

Моето детство
 
 
Категории
 
 
Специални раздели
 
 
Информация

"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години. Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!
 
 
Календар
«    Юни 2026    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
 
 
Архиви
Юни 2026 (1)
Май 2026 (3)
Април 2026 (6)
Март 2026 (5)
Февруари 2026 (4)
Януари 2026 (4)
 
 
Администрация
 
Детски игри - Седморката на Блейк
26-07-2011, 13:51 | Автор: ssi | Категория: Свободно време / Игри и забавления

"Седморката на Блейк"

Много от децата бяха запалени по филма едно време. Аз също, и редовно играехме цялата махала. Аз и още едно приятелче бяхме по-запалени по нещата "Направи си сам" и електрониката и редовно измисляхме щуротии, които не всеки от махалата можеше. Поради тази една причина, имаше време когато ни излезе име "магиите". Това беше нарицателно на махалата (децата които играехме винаги заедно).
Нововъведението в играта не беше кой знае какво, но доста ни помагаше да навлезем по-навътре в образите на героите от "Седморката на Блейк".
Измислихме си оръжия. Опитвайки се максимално да се доближим до оръжията във филма, направихме следното.
Епруветка! Взима се епруветката и от към отворената и страна се поставя дръжка (импровизираме с какъвто и да е материал) като предварително е поставена крушка за фенерче, която влиза малко в епруветката. Върху дръжката се нанизваха няколко отражатела от фенерче обърнати към дланта, когато се хваща дръжката и след тях се поставяше на удобно място ключенце за запалване на крушката. От края на дръжката се извеждаше кабел, който предварително се навиваше за да стане като кабела на телефонната слушалка. Краят на кабела се свързваше към плоска батерия 4,5[V] , която се слагаше в задния джоб.

Тук ще се опитам да онагледя, а вие ще кажете дали е станало.

Детски игри - Седморката на Блейк

И така... оръжието е готово... можете да го пъхнете от лявата страна на колана или в джоба (където ви е по-удобно за бързо вадене). Може да си изработите и някакъв кобур от кожа. Когато се натисне копчето крушката осветява епруветката и става доста ефектно, когато се играе вечер след залез.
Ако се питате от къде пък толкова намирахме тези материали... ами в наше село (град) имахме завод за производство на фенерчета (случайно). Не че ако нямахме, нямаше да намерим части :em_2: .
И тук идва време да ви разкажа за случката, която се помни и досега от доста хлапета.
Един ден бяхме само аз и Миро (двамата запалени по електрониката) и се чудехме каква простотия да измислим за да "шашнем" другите. Идеите ни дойдоха много бързо и ето какво скалъпихме.
В долната част на полянката имахме купчина пясък. Изкопахме малка дупка и в нея заровихме пиратка с електронно запалване.
Пиратките едно време се правеха от отрязаните алуминиеви тръбички от елементите на антените с които се приемаше ефирната телевизия (то друга нямаше). Тръбичката се стиска в края на менгеме и след това се завива и се зачуква с чукче (точно както края на тубичките за паста за зъби или лепилата). Пълни се 2/3 с барут от кибритени клечки, като където свършва барута, горе-долу, се пробива малка дупчица в алуминиевата тръбичка. Допълва се с хартия и по същия начин се "запечатва" и този край на тръбичката. Малката дупчица се пълни с барут и върху него се поставя кибритена клечка с намотана част от жичка на изкоряла крушка. От краищата на жичката се извеждат кабели и когато се подаде напрежение от батерия, жичката моментално се нагрява до почервеняване и барута се запалва.

Детски игри - Седморката на Блейк

И така след като заровихме пиратката в пясъка, внимателно прокарахме кабела под земята, като връщахме тревата на мястото си, за да не си личи. Краят на кабелите беше поставен зад храст, който се намираше на 20-тина метра от пясъка.
Намерихме си "жертва" и започнахме да му разправяме, че сме усъвършенствали оръжието на Блейк и сме поставили рубин и разни други работи и сме направили лазер. Естествено, реакцията беше... "Да бе, дааа". И ние тогава казахме "Добреее. Ако искаш ще ти дадем да стреляш за да се увериш, но имай предвид, че лазера дърпа много ток и стига само за един истрел". Естествено "жертвата" с готовност прие, за да ни докаже че по никакъв начин не може да се уплаши, независимо как сме решили да го уплашим. Тук трябва да уточним, че беше проведен бърз курс по безопастност, с наставления как да се държи опасното оръжие и накъде да се стреля за да не се развикат бабичките седнали на пейката на тротоара от другата страна на шосето и да няма поражения.
Докато Миро провеждаше курса аз небрежно седнах до храстчето с батерийка зад гърба си и нагласих жичките. Миро се отдръпна и извика "Сега", а аз изчаках да светне крушката в епруветката и да я огрее. Получи се доста ефектно. В момента в който епруветката засия се разнесе гръм и се разхвърчаха малки камъчета откъм пясъка, като там се отвори дупка колкото юмрук. След 10 секунди с широко отворени очи, "жертвата" започна да се окопитва и да оглежда да не би да е изхвръкнало нещо от епруветката. Ние естествено бързо му казахме да тръгва с нас и се отдалечихме от "местопрестъплението", защото привлякохме доста внимание на хората които минаваха по отсрещния тротоар и дори едно момче от по-горните класове дойде да се моли да му обясним как става това (явно е наблюдавало цялата "драма"). Ние отказахме категорично и тайнственно се прибрахме по домовете си, като оставихме "жертвата" да се чуди и мае до другия ден, когато му разкрихме истината. Доста забавно беше :em_11:
Трябва да добавя, че направата на някои от нещата изисква тънкости които са важни за безопасноста. Всичко беше направено максимално безопасно, поради факта, че повечето от нещата сме ги правили много пъти и всеки път се доизпипваха. Ако в нещо не бяхме сигурни, питахме по-големите (Братя). И така се трупаше опит...!

 
 
Вижте също
 
 
Уважаеми гостенино!
Вие присъствате на сайта като нерегистриран потребител.
Препоръчваме ви да се регистрирате или да влезете с вашето име и парола.
 
 
№1 от: Цонка (26 юли 2011 14:52)

Ха! Предчувствието ми се сбъдна!
Светльо, страхотна случка, макар и достойна да ви издърпа някой възрастен ушите!!! 😁Направо се поставих на мястото на онзи... "жертвата". Много ефектно! Що му казахте истината, бе... Пфуу...
Обаче, ако мислиш, че ще минеш метър с картинката... Все едно съм си купила телевизор, прибирам се, отварям кашона и вътре - листовка с упътването и картинка с надпис: "Така трябваше да изглежда вашият телевизор. Приятно гледане!"
Сега трябва да ни покажеш "светкащо" оръжието от първата рисунка??? 😄 Като за изложба.




--------------------
 
 
№2 от: ssi (26 юли 2011 15:06)
Еми, казахме му, защото ни е приятел. А за направата... ще е малко трудно, като се има предвид, че на бюрото в къщи ме чакат поне 5 проекта, които стоят отдавна и не намирам време за тях. Но ако ми попаднат подходящи чаркалъци, ще направя едно, само че вече не с крушка, а със светодиод. Че и 4,5[V] батерии са рядкост. Ама поне мога да го направя с микропроцесорно управление сега 😁

 
 
№3 от: Цонка (26 юли 2011 15:23)

Микропроцесорно - микропроцесорно. Щом се налага... em_116
Няма ли някой, който да ти помогне за петте проекта? Някой инженер-химик или студент по медицина например... /Ако не зареди от сцената, отидете на 0:14:55/




--------------------
 
 
№4 от: freja (26 юли 2011 15:29)
Ах, ама вие сте били техници от класа, ssi!! em_12

Играта пред нашия блок я бях описала в първия си коментар към "Седморката на Блейк" на beggins. Бластерите ни обаче далеч не бяха толкова технически издържани като вашите... Малко ви завиждам em_16

 
 
№5 от: bat_mitco (26 юли 2011 17:44)
ААААА... ЕТО ЗАЩО МИНЕ НЕ МИНЕ И НЯКОЕ НАШЕ МОМЧЕ БЪЛГАРЧЕ Е В СПЕЦ ЕФЕКТИТЕ НА ПОРЕДНАТА ХОЛУВУДСКА СУПЕРПРОДУКЦИЯ...



--------------------
 
 
№6 от: Regreed (26 юли 2011 21:24)
😄 Ехаааа! Не сме били само ние "изобретатели" на пиратка с жичка. В нашата махала пък, си имахме дере с блато и ги пускахме в най-рядката кал за по-голям ефект 🙄
После по-големите ни показаха как се прави "истинска" бомба от стар варел: като се напълни с карбид (задигнат от някой строеж ), вода и се заравя в калта, като предварително се прави малка дупчица през която да излиза по малко газ. Когато започне да се отделя обилно ацетилен, някой смелчага отива и му драсва клечка кибрит. Всички предварително са се покрили, кой с каквото може, но обикновено накрая всички си бяхме еднакви 🐷
Имало е случай варела да хвръкне на няколко метра омацвайки и опръсквайки всичко с кал 😁
Седморката на Блейк не сме играли, ама "Междузвездните" си бяха истиско приключение.
Бяхме намерили стар акумулатор, няколко гуми, крушки, лагери и щяхме да си правим канонерка. Не се получи накрая нищо, защото работниците от строежа по някое време им беше писнало да размъкваме дъски и телове и започнаха да се карат и да не ни пускат, та накрая целия проект пропадна. Най лудата идея обаче беше, когато едно момче от съседния вход идва една вечер и вика: - Момчета, момчета, бързо! НЛО е кацнало в дерето! Всички се юрнахме да видиме НЛО-то а то какво се оказа! Няколко от по - големите взели че запалили гумите с които играхме и си направили "лагерен огън". Е, НЛО нямаше ама се омърляхме доволно, пък и пердахът си го биваше. 😁

 
 
№7 от: катя милушева (26 юли 2011 22:24)
"За деца над 10 години"!!!! Интересно, и изобретателно em_18!

 
 
№8 от: ваняя (26 юли 2011 22:25)
Ние пък наблягахме на кораба.Под балконите рисувахме с каквото намерим копчета ,пултове ,екрани и какво ли още не.Слагахме някакви гривни и аде ТЕЛЕПОРТ 😄

 
 
№9 от: Simpra (26 юли 2011 22:32)
Ехаа! Ние пък бяхме в първобитната ера - нашите оръжия бяха просто пръчки, нахлузени в капачки от буркани. А гривните за телепортиране бяха на майките ни. Затова пък героите от седморката бяхме истински 😏



--------------------
 
 
№10 от: mar4eto_1 (27 юли 2011 10:40)
Обожавам "Седморката на Блейк"! Продължавам да си го гледам с огромно удоволствие и днес, ниският му бюджет и липсата на кой знае какви спец-ефекти, никак, ама никак не ме притеснява. Тия англичани играят, та се късат. На гола театрална сцена да ги бяха оставили, пак щяха да го направят сериала. Винаги, като си пусна някоя серийка и се телепортирам назад в уютните , щастливи детски години. Спомням си игрите ни, инспирирани от Седморката и как се взимахме на сериозно, сякаш сме истинските актьори. С голяма акуратност, надълго и сериозно обсъждахме всички заедно кое как трябва да се изиграе. 😄 Жалко, че SSI не е бил част от нашата тайфа/ или аз- от неговата/. Ние като деца без грам техническа фантазия използвахме бластерите от коментара на Simpra 🙂 А първият хорър, който гледах и потресе невинната ми 8-9 годишна душица, беше серията Killer от Седморката на Блейк, преведена от БНТ като " Мор". Леле , колко ужас и страх брах като се надигна оня с вируса от аутопсионната маса и почна да души доктора 🤪

 
 
№11 от: cvetelinka (27 юли 2011 16:26)
Аз този сериал съм го пропуснала по възрастови причини em_53 Имах обаче една приятелка, три години по-голяма от мен, която не само беше играла на телепортиране, ами се беше озовала и в "Пирогов" по тоя случай. Станало така: телепортирайки се от балкона, паднала на главата си върху покрива на гаража. Родителите й се ужасили и бързо я отвели в болницата, където й направили енцефалография. Какъв ли страх са брали хората, а тя била възхитена, защото с електродите по главата съвсем фантастично се получило...

 
 
№12 от: Цонка (27 юли 2011 17:21)
Цитат: cvetelinka
а тя била възхитена, защото ... съвсем фантастично се получило...

То хич не е за смях, обаче... 😁 😁 😁



--------------------
 
 
№13 от: freja (27 юли 2011 22:45)
Ох... 😁 и аз не можах да се сдържа... 😁
Е, ние чак толкова реална телепортация не сме осъществявали. Ще взема обаче да телепортирам тук (част от) коментара си към статията на beggins, защото му е някак самотно там, а пък и сега открих технологични прилики с бластерите на поне още две деца от Детството 🙂 - кой знае, някой пък може да открие прилика между "своя" и "нашия" кораб ;)
Великият кораб на седморката се казваше "Liberator" ("Либърейтър" или "Освободител" го изписваха?) и при нас се беше вселил в беседката пред блока. Зен го бяхме нарисували с маслени пастели отстрани на железния сандък на леличките-градинарки (пред всеки блок имаше по един такъв). Върху капака му нареждахме копчета, бутони и други подобни, които на външен вид приличаха досущ на празни блистери от хапчета и пластмасови опаковки от шоколадови бонбони, но ние си знаехме, че са си именно бутони и копчета... Гривни за телепортиране си правехме от едноцветни сини лепенки, върху които залепвахме малки бели кръгчета и други формички (това бяха копченца, говорители и т.н., а всъщност - пак лепенки); гривните бяха широки около 2 см и двата им края не се закопчаваха, а се залепваха един за друг. За бластерите май вече писах на друго място - пробивахме алуминиеви капачки от кисело мляко и промушвахме през тях най-обикновени пръчици (но предварително старателно избрани и облепени в сребристо сиво). Това бяха личните ни оръжия, а оръдието на кораба беше тясно свързано с гореспоменатия железен сандък, т.е. Зен. Капакът на сандъка се спускаше отгоре и се заключваше с катинар. Но не прилепваше плътно - винаги можехме да го повдигнем на няколко сантиметра, пък макар и заключен. Вътре в сандъка лелките държаха (освен всичко друго) лопата/мотика или нещо такова, което обаче не се събираше цялото и 2-3 педи от дръжката му стърчеше навън. Така имахме един заключен сандък с една стърчаща на 45 градуса дървена дръжка изпод капака. Когато трябваше да стреляме по неприятелски кораб, се хвърляхме с цялата си тежест върху дръжката и я натискахме надолу. При това долната й част, която е в сандъка, се вдигаше рязко нагоре, удряше се в капака и се разнасяше едно оглушително БАААААМММ! Изстрелът се разнасяше из цялата махала... Славни времена бяха, и славни битки също...

mar4eto_1, а да знаеш заради тази страшна серия на "Седморката" какво строго мъмрене си отнесох. Със сестра ми и братовчедка ми бяхме оставени вкъщи на грижите на дядо, а родителите ни отидоха на ресторант. Което беше голяма радост, защото трите обожавахме да сме заедно, а сега освен това бяхме и без надзор. По последни сметки аз трябва да съм била на 11 години, а те - съответно на 7 и 8 (ако говорим за 2-ри сезон; ако говорим за първи - минус 2 години). Приспахме дядо доста преди да започне "Седморката" и се настанихме пред телевизора във всекидневната. Предполагам, че серията е била същата, която описваш - в нея имаше един човек, целия покрит с ужасяващи мехури или нещо подобно - бяха навсякъде, включително и по лицето му, което беше и най-страшното. Филмът свърши и започнаха обсъжданията - аууу, колко е ужасен, какъв е страшен, да вземе да изскочи отнякъде, ужас... В един момент задружно си внушихме, че току-що сме го видели да наднича от коридора (вратата на всекидневната е винаги отворена) и туй то - никоя не искаше да си ляга, защото спалнята е ЧАК на другия край на същия този тъмен коридор! Мина може би цял час, а ние не мърдахме от стаята, даже вратата не доближавахме. Накрая спасението дойде от дядо, който станал, за да иде до тоалетната (до която и ние отдавна искахме да идем, но не го правехме, защото и тя е в коридора, тъй че я пропуснахме нея вечер). Тъкмо сънено започна да ни се кара защо стоим до късно и т.н., трите с бърза стъпка минахме покрай него и победоносно се затворихме в спалнята. Парадоксалното е, че на другия ден не той ни издаде на нашите, а някоя от по-малките героини в тази история се оплакала какъв страшен филм сме гледали и колко много се била уплашила (не помня коя). Естествено, като най-голяма почитателка на "Седморката" (в прекия и преносния смисъл), на мен се падна честта да ми прочетат дългото конско на тема "Как можа да пуснеш на децата такъв страшен филм?!?!!"... em_77

 
 
№14 от: emilmilkov (29 юли 2011 17:42)
И аз имам спомени за този филм: При мен Зен беше придобил форма на едно парче дърво с набити по него пирони, т.е. сега са пирони, но тогава си бяха копчета и разни ръчки... А с кораба участвах в едно състезание - рисунка на асфалт, в Батак... Всички бяха възхитени, но журито не ме оцени по достойнство... :(

 
 
№15 от: ssi (31 юли 2011 20:48)
"Освободител" сега си спомням, че го правих от хартия... обемен модел. Много готин беше станал. Мерси, че ми напомни! Когато ми остане време ще го направя пак.

 
 
Информация
Потребители, намиращи се в група Гост, не могат да оставят коментари за тази статия.
 
 


 
Последни статии
 
 
Приятели
 
 
Бъди редактор :)

Ако забележите някъде из сайта грешки (правописни, стилистични, логически...) можете да ни помогнете чрез връзка "Съобщете за грешка, оплачете се", която се намира под всяка статия в пълната версия на статиите (видима е само за регистрираните). Ако се отнася за конкретно изречение можете да селектирате определеният текст, след което да натиснете Ctrl+Enter. Ще се отвори прозорец, в който можете да напишете в какво се състои грешката (селектираният текст няма да се вижда в прозореца, но ще го получим в административния панел на системата).

Благодарим ви предварително!

 
 
Други проекти
 
 
Анкета

Трябва ли нов дизайн на сайта?