Главна » Свободно време » Първи модел на велосипед "Балкан", произведен в периода 1957-1961г.
Нашето детство

Моето детство
 
 
Категории
 
 
Специални раздели
 
 
Информация

"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години. Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!
 
 
Календар
«    Юни 2026    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
 
 
Архиви
Юни 2026 (3)
Май 2026 (3)
Април 2026 (6)
Март 2026 (5)
Февруари 2026 (4)
Януари 2026 (4)
 
 
Администрация
 
Първи модел на велосипед "Балкан", произведен в периода 1957-1961г.
28-08-2012, 09:26 | Автор: Kaloqnn | Категория: Свободно време

Преди време бях добавил една статия с този велосипед, но беше далеч по-избелял и почти без нищо по него. С доста търсене, усилия и време стана това, което виждате, 99 % оригинал и комплектност.Не е пребоядисван , нито има някакви сериозни намеси от моя страна , целта беше автентичен и оригинален вид и с наличните за времето си аксесоари. А и запалени колекционери и антиквари ме съветваха да не го пипам и да не смея да го пребоядисвам , понеже ще е най-голямата глупост , която бих могъл да направя - такива експонати са си ценни в такъв вид (и така е - напълно прави са). Единствено се ползваха полиращи и почистващи препарати, но следите на времето остават незаличими - като се вгледаш отблизо цялата боя е с микропукнатини , нещо като много фина паяжина, която всъщност доказва сериозната възраст и го прави още по-интересно. Малко информация - никаква пластмаса по колелото няма , материалите са - метал, гума , дърво (дръжката на помпата) , найлон (ръкохватките) , естествена кожа - телешки бокс ( произведена в "Димитър Благоев " Габрово за седалката), педалите са си без светлоотразители (нямало е нужда тогава),предна лостова спирачка, гресьорка на задното движение, белите кантове (вече почти жълти) са ръчно направени!. Велосипеда е доста рядък, по онова време са били наложени на пазара източногерманските "Мифа" и "Диамант", а "Балкан" е била чисто нова продукция, към която все още хората са се отнасяли скептично, а този велосипед е произведен със сигурност преди 1962 година, тъй като след това емблемата отпред вече бива заменена от вертикален надпис "Балкан" пак хванат с нитове .Цветовете са били единствено черен и този , който виждате. Степенката съм я слагал допълнително - по принцип няма таква. Има ли някой с толкова далечно детство ... :)
Първи модел на велосипед "Балкан", произведен в периода 1957-1961г.

Първи модел на велосипед "Балкан", произведен в периода 1957-1961г.

Първи модел на велосипед "Балкан", произведен в периода 1957-1961г.

Първи модел на велосипед "Балкан", произведен в периода 1957-1961г.

Първи модел на велосипед "Балкан", произведен в периода 1957-1961г.

Първи модел на велосипед "Балкан", произведен в периода 1957-1961г.

Първи модел на велосипед "Балкан", произведен в периода 1957-1961г.

 
 
Вижте също
 
 
Уважаеми гостенино!
Вие присъствате на сайта като нерегистриран потребител.
Препоръчваме ви да се регистрирате или да влезете с вашето име и парола.
 
 
№1 от: Зико (29 август 2012 12:09)

Браво, доста е запазен за възрастта си (над 50 г.). yajuyo

Не бях виждал такъв, но си е класика. 🙂


 
 
№2 от: катя милушева (30 август 2012 08:19)

Такъв велосипед имаша дядо ,само че беше черен. Била съм малка ,за да се интересувам от марките им ,но тази чантичка ми беше много интересна:)))

🙂


 
 
№3 от: Kaloqnn (30 август 2012 09:47)

За съжаление един много важен символ от епохата липсва - на предната емблема "ВМЗ" в горната си част завършва с петолъчка , която при този велосипед е счупена... живот и здраве се надявам да открия някой ден, колкото до чантичката - именно тя не е оригинална, оригиналната е пак в същата форма и цвят на кожата , но в долния си край е малко по-заоблена , няма го този остър ръб, но пък всичко друго си е оригинално.Това е най-стария велосипед в колекцията ми , за сега нямам по-стар.


 
 
№4 от: xyligan_s_balkan (20 септември 2012 22:01)

Браво, Калояне, Балкана е супер!


 
 
Информация
Потребители, намиращи се в група Гост, не могат да оставят коментари за тази статия.
 
 


 
Последни статии
 
 
Приятели
 
 
Бъди редактор :)

Ако забележите някъде из сайта грешки (правописни, стилистични, логически...) можете да ни помогнете чрез връзка "Съобщете за грешка, оплачете се", която се намира под всяка статия в пълната версия на статиите (видима е само за регистрираните). Ако се отнася за конкретно изречение можете да селектирате определеният текст, след което да натиснете Ctrl+Enter. Ще се отвори прозорец, в който можете да напишете в какво се състои грешката (селектираният текст няма да се вижда в прозореца, но ще го получим в административния панел на системата).

Благодарим ви предварително!

 
 
Други проекти
 
 
Анкета

Любимия Ви български детски сериал е: