|
Преди време бях добавил една статия с този велосипед, но беше далеч по-избелял и почти без нищо по него. С доста търсене, усилия и време стана това, което виждате, 99 % оригинал и комплектност.Не е пребоядисван , нито има някакви сериозни намеси от моя страна , целта беше автентичен и оригинален вид и с наличните за времето си аксесоари. А и запалени колекционери и антиквари ме съветваха да не го пипам и да не смея да го пребоядисвам , понеже ще е най-голямата глупост , която бих могъл да направя - такива експонати са си ценни в такъв вид (и така е - напълно прави са). Единствено се ползваха полиращи и почистващи препарати, но следите на времето остават незаличими - като се вгледаш отблизо цялата боя е с микропукнатини , нещо като много фина паяжина, която всъщност доказва сериозната възраст и го прави още по-интересно. Малко информация - никаква пластмаса по колелото няма , материалите са - метал, гума , дърво (дръжката на помпата) , найлон (ръкохватките) , естествена кожа - телешки бокс ( произведена в "Димитър Благоев " Габрово за седалката), педалите са си без светлоотразители (нямало е нужда тогава),предна лостова спирачка, гресьорка на задното движение, белите кантове (вече почти жълти) са ръчно направени!. Велосипеда е доста рядък, по онова време са били наложени на пазара източногерманските "Мифа" и "Диамант", а "Балкан" е била чисто нова продукция, към която все още хората са се отнасяли скептично, а този велосипед е произведен със сигурност преди 1962 година, тъй като след това емблемата отпред вече бива заменена от вертикален надпис "Балкан" пак хванат с нитове .Цветовете са били единствено черен и този , който виждате. Степенката съм я слагал допълнително - по принцип няма таква. Има ли някой с толкова далечно детство ... :)







|