|

"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години.
Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!
| « Юни 2026 » |
|---|
| Пн | Вт | Ср | Чт | Пт | Сб | Нд |
|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | | 29 | 30 | |
Бърза връзка с част от екипа:
Администратори:
admin,
dani,
freja,
isi,
ssi,
Зико
InternalError (BehindTheMirror, tpl) (почетен админ)
Редактори:
marulka,
eli,
zverche,
Чудакът от 6-ти Б,
donaddt,
Надя,
regina,
Боряна,
Айви,
tivesto,
катя милушева,
Cvetan,
Simpra,
Anakin Skywalker,
boysta3,
Цонка,
Лилия,
kitten,
Svilena,
Подкожурница,
Калисто
Страница във Фейсбук:
Група "Нашето Детство"
|
Домашни еклери с бонбони ЛАКТА
|
|
|
Бях обещала на Надя А и безалкохолните напитки са вече осигурени :))
Обядвахте ли вече? Защото това е десертът, държа да отбележа! Освен ако
не сте станали вече достатъчно големи, за да можете да започнете
направо с него, без никой да ви се скара :)))
Мислех да добавя тази рецепта към "Фунийките с крем", но реших, че все
пак еклерите са си еклери и си заслужават специално място.
А пък и по случай празничната
седмица ...

А ето и самите рецепти :))
Домашни еклери с бонбони ЛАКТА
Първи вариант (с краве масло):
За тестото:
Слага се 250 мл вода да заври, прибавя се щипка сол и щипка захар. Когато водата кипне - добавя се и пакетче краве масло (125 гр.) Когато се разтопи маслото - добавя се 1 чаена чаша брашно - във врящата смес с дървена лъжица, като се бърка непрекъснато, докато стане на тесто и се отдели от стените на съда. тенджерката (съдът) с сваля от котлона, оставя се да изстине. След като ИЗСТИНЕ се добавят ЕДНО ПО ЕДНО 6 яйца и се бърка с миксера с бъркалките ЗА ТЕСТО. Добавя се и настърганата кора на 1 лимон, както и една ромова (лимонова, или др.) есенция.
Тавата се намазва с олио. Без да се натупва с брашно. Започват да се оформят самите еклери, като има няколко варианта
- с шприц, по-голям;
- със специално направена от мушама кисийка - триъгълна, на която долният връх представлява дупчица за "избутване", шприцоване на тестото във формата на... кебапчета :)))
- с намазани с олио ръце (които се омазняват наново след всяко "кебапче") се взема тесто и се оформят "кебапчетата"
Възможно е да се оформят и топчета - еклерите тогава ще са с с топчеста форма. Топчета могат да се оформят и по-лесно, като се загребва тесто директно с лъжица.
Печене: В предварително загрята, СИЛНА фурна. Не се отваря (доколкото е възможно) фурната по време на печенето. Пекат се докато придобият кафеникав цвят. След което се изключва фурната и трябва да постоят така - не трябва да се изваждат рязко в студена стая за да не спаднат. Добре е да се поизравни температурата отвън и вътре.
За крема:
1 л. прясно мляко, подсладено със захар на вкус - приблизитело 10-12 с.л.захар.
На кашичка се смесват:
3 яйца
9 с.л. брашно
6 ванилии
Кашичката бавно се излива в заврялото мляко, бърка се непрекъснато, трябва да се получи ГЪСТ крем. В горещия крем може да се добави накрая 1 с.л. маргарин.
Пълнене на еклерите:

Пълнят се доката кремът е горещ. Срязват се отстрани (от едната страна, ако е трудно - може и изцяло горна част да се отреже) и се пълнят с лъжичка.
Редят се в чиния, поднос, един до друг.
След което се разтапят БОНБОНИ ЛАКТА с МНОГО МАЛКО мляко или вода.
С получения крем отгоре се намазват еклерите. Хубаво е бонбоните ЛАКТА (продават се и днес:))), трябва да проуча колко бонбони долу-горе са нужни :))) да се разтопят смноооого малко мляко или вода за да се намажат еклерите с по-"дебел" слой. Ето тези са намазани с по-течна карамелена заливка, която почти не си личи, попила е малко в еклерите :))) Но пак са си вкусни, дори мнооого!

Горната рецепта е за една доза :))), каквото и да значи това, но може да се прави и в двойно количество :)))
Втори вариант (с олио), който в никакъв случай не е по-малко вкусен :))). А и е за малко по-голямо количество. :)
За тестото: (абсолютно анлогично приготовление)
2 чаени чаши вода
1 ч. ч. ОЛИО (вместо маслото)
2 чаени чаши брашно (пак с дървена лъжица0
9 яйца (пак едно по едно)
За крема:
1 1/2 л. прясно мляко
15-20 с.л захар (или на вкус)
15 с.л. брашно
8 ванилии
4-5 яйца
2 с.л. маргарин
Ами това е! Като при всяка рецепта от нашето детство и тук няма включени кой знае какви особени съставки - просто много труд, старание и мноооого любов!
Приятен апетит!
|
- Последна редакция: 30-07-2009, 13:22
- Страницата е видяна: 20 618 пъти
- ID на статията: 1797
- Брой коментари: 14 коментара
- Версия за печат: отпечатай
|
|
|
Вие присъствате на сайта като нерегистриран потребител. Препоръчваме ви да се регистрирате или да влезете с вашето име и парола.
|
|
|
|
Потребители, намиращи се в група Гост, не могат да оставят коментари за тази статия.
|
|
|
Ако забележите някъде из сайта грешки (правописни, стилистични, логически...) можете да ни помогнете чрез връзка "Съобщете за грешка, оплачете се", която се намира под всяка статия в пълната версия на статиите (видима е само за регистрираните). Ако се отнася за конкретно изречение можете да селектирате определеният текст, след което да натиснете Ctrl+Enter. Ще се отвори прозорец, в който можете да напишете в какво се състои грешката (селектираният текст няма да се вижда в прозореца, но ще го получим в административния панел на системата).
Благодарим ви предварително!
Любимия Ви български детски сериал е:
|
|
|