Главна » Коментари
Нашето детство

Моето детство
 
 
Категории
 
 
Специални раздели
 
 
Информация

"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години. Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!
 
 
Календар
«    Юни 2026    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
 
 
Архиви
Юни 2026 (3)
Май 2026 (3)
Април 2026 (6)
Март 2026 (5)
Февруари 2026 (4)
Януари 2026 (4)
 
 
Администрация
 
№2085 от: Цонка (27 октомври 2025 16:40) Любими мелодии от Българската Национална Телевизия и Радио!

Здравей и добре дошъл, JohnyRico!
Така започваше спортно предаване, не мога да си спомня конкретно име, нещо "стадион" ми се върти...


В коментар 51 на тази статия k.iliev пише:
"Donna Summer - I feel love
Това беше интро или на спорти новини, или на някаква спортна рубрика - спомням си някакъв стадион, който се показваше на екрана"
Може би споменът за стадион идва от логото на предаването, сякаш помня букви, изглеждащи като лекоатлетическа писта, с очертанията на коридорите. С-то особено ми се натрапва в спомена.




--------------------
 
 
№2084 от: Цонка (15 октомври 2025 16:17) Духът от найлоновия плик

В моята кутийка има почти всичко. Същински Демби от "Таралежите се раждат без бодли", дето спасява от изхвърляне закуската на Красимирчо с репликите: "Стой! Кво прайш бе!?! Знайш колко хора гладуват по света!". Затова ми е много по-лесно да изброя какво няма в кутийката ми:
На първо място няма от пресните плодови млекца в найлонови пликчета. Ейиии, голяма гадост! "Лякс!" биха рекли днешните. Но, късайки със зъби ъгълчето на найлона, съм ги пробвала многократно, млекцата, за да остана твърдо на позицията си, че не ги ща в кутийката си :D
После идват кремките и петрушките. Обичах аромата и вида им, но иначе... тц! Кифла без нищо - марш навън от кутията!!! Сетне разните там наполеони и сълзици със сладко-солени вкусове. Отношението си към тях също съм затвърдила след неизвестен брой опити. Дъвчащи бонбони, бонбони лакта, бонбони фуре и снежанките трошизъбки... Яла съм ги, за да не обидя социалистическото производство на лакомства, но са категорично извън кутията. Извън остават и вафлените тръби, пълни с белтъчен крем, които ми купуваха вместо сладолед. Ъф!!! Отврат! И захарният памук остава отвън. И него обаче съм го затвърдила след доста опити :D Не се сещам друго към момента, но пък всичко извън кутията е ядено многократно, с познавателна цел, затова лееекичко ще го облегна на капака ѝ, за да бъде честно.
Благодаря за интересната статия, Sagittarius!




--------------------
 
 
№2083 от: Цонка (11 октомври 2025 09:44) Добра ви вечер със "Специално за теб"

Я, какво съвпадение. Снощи, по долу-горе същото време, гледах клипа. Разглеждах епизоди от "Съседи" от 1987 година, където участват и двамата, и после си пуснах песента им. Много красиви! А песента е свеж полъх на младост и спомени за щуротии. Вълшебна!




--------------------
 
 
№2082 от: Цонка (2 октомври 2025 19:05) Новела нашедетска безкрайнодетска 9

Мили другарчета, само да знаете, че не съм се отказала от новелата, просто към момента ме занимават други неща и музата ми поизчезна :D Май без да искам съм се завърнала в бъдещето и хич не знам как е станало 🥰 




--------------------
 
 
№2081 от: Цонка (13 август 2025 19:10) Добре е, но ще трябва да носиш шапка...
Цитат: Sagittarius

А потърпевшият не продължава ли с думите "Моля ти се бе, чичо!" ?;о)

Я, този коментар съм пропуснала да го прочета.

Хаха, потърпевшият ме праща да си взема десет стотинки от купичката, в която държим монетките вкъщи. И вика: "Добре е, супер е, кво ми пука, нали не се виждам отзад." После отива в банята и се дооформя отстрани и отгоре, тайно! Тоест коригира мене, баш подстригвачката, фризьорка изтънчена. А на следващото подстригване вика: "Да не ме направиш кръгъл отгоре, като предишния път!". 
Как да ти кажа, все се заканвам да му тегля машинката отвсякъде, че да престане да ме ангажира, ноооо... десет стотинки са си десет стотинки, откъдето и да ги погледнеш.




--------------------
 
 
№2080 от: Цонка (13 юли 2025 14:38) Добре е, но ще трябва да носиш шапка...
Цитат: kitten

От любимия "С деца на море" много реплики цитираме:

"То си има процедура, бе, другарю".

Много често, като приключим някоя дейност, обявяваме:
"Хайде, близките му могат да идват."
Онзи ден я ползвах, след като ошмулих другарчето с машинката за подстригване. След такава акция задължително се използва и репликата от заглавието на статията, често в комбинация със: "За десет стотинки - толкова!" 😄 




--------------------
 
 
№2079 от: Цонка (13 юли 2025 06:54) Добре е, но ще трябва да носиш шапка...

Ааа, супер! Към гореспоменатите от другарчетата често използвани в ежедневието реплики добавям:

"Ники, ш'ти скъсам главата, гад мръсна!" - Антон Радичев в "Оркестър без име"
"Я ела сега да видим каква е тая мъжка работа" - бащата на Светлана в "С деца на море"
Всъщност от този филм и оркестъра всички реплики са в обращение вкъщи.
А най-често употребяваната реплика от сина ми (на 29) и до ден днешен, когато го попитам за нещо как е, как е минало, хареса ли ти, той ми отговаря с репликата на Юлия от "Войната на таралежите": "Няма трепет, няма праг, ходим си на училище и толкоз!"
Безценно богатство са старите български филми. Неповторимо и непостижимо към момента майсторство.




--------------------
 
 
№2078 от: Цонка (6 юли 2025 11:34) Новела нашедетска безкрайнодетска

Здравей, Людмил! Най-отдолу на всяка статия има данни за нея и възможност да избереш срещу "Версия за отпечатване" - "Отпечатай". Ще изведе страничката като текст и после десен бутон върху текста или от менюто на браузъра избираш "Печат", или направо натискаш Ctrl+P, което те праща в диалоговия прозорец, където избираш формата, PDF примерно, и си го записваш на компютъра.

ПП: Извинявай, сигурно ги знаеш тия стъпки, но пък аз го пазя само като текст, съдържащ и символите за форматиране.




--------------------
 
 
№2077 от: Цонка (21 юни 2025 05:59) СЪС СОБСТВЕН ПОЧЕРК...ПЕТА СЕРИЯ

Впечатляваща колекция, Бат Митко, благодаря, че я споделяш с нас!

Разгледах и другите серии, изчетох коментарите. Джена обаче още не ти е отговорила май, както не отговори и на мене едно време на писмото ми. Изглежда, хич не ще да телепортира извън сценария и това си е :) 




--------------------
 
 
№2076 от: Цонка (18 юни 2025 11:46) DOS игри за Правец-8 и Правец-16
Цитат: kitten

... но си спомням една с паяци. Едно човече се движеше по едни етажи и трябваше да бяга от паяци. Можеше да се движи наляво и надясно и също нагоре и надолу по едни стълби.

Това са Ацтеките - "Aztec".
Ето още няколко игри: Ксоникс, Флипер, Сийфокс, Конго, Треска за злато, Танкове.




--------------------
 
 
№2075 от: Цонка (8 май 2025 09:53) Моят дядо - моята пролет

Слънчевата къща с плажа, зеленината, ябълката и крушата, отрупани с плодове... Свилееее... Така ми напълни душата с прекрасния разказ и снимките! Благодаря, благодаря! 🥰 




--------------------
 
 
№2074 от: Цонка (23 април 2025 13:23) Кратки истории 1. Неправилен речник

Хаха, наистина като котка.
Това ми напомни, че навремето, като не ми излезеше отговорът на задачата, винаги обвинявах учебника, че са сбъркали отговора. Честичко ми се случваше. Дълги години ми го припомняха близките ми, все едно пък на тях винаги са им излизали отговорите на всички задачи, във всички учебници на света. А тия, печатарите, бяха откровено небрежни в работата си, да си признаят! 😁 




--------------------
 
 
№2073 от: Цонка (5 април 2025 20:37) Филмът "Две и две пет" - интересна находка

Страхотна находка, Йогимакс, благодаря!
Много интересно, подобна сцена с изстрелване на ракета и омацване със сажди, в случая на заек-космонавт, има в първа серия на "Паднала от облаците" от 1978 година.




--------------------
 
 
№2072 от: Цонка (12 март 2025 14:13) Локациите от "Синьо лято" в Нерха 45 г. по-късно

Много ти благодаря, Йогимакс, за прекрасната статия, която си ни поднесъл. Тръпката от допира с този любим сериал неизменно присъства в живота ми и не пропускам всяка година да си го изгледам от край до край. Често се разхождам виртуално из градчето и си мечтая да го посетя. Благодаря, че ми предостави тази възможност!
Честит юбилей!




--------------------
 
 
№2071 от: Цонка (17 февруари 2025 23:29) Подарък за Цонето

Лелееее, милия мишок! 🥰 Благодаря, Свиле!!! Любима играчка от най-ранното ми детство. Хихихи, и ластичето, и макарката, и грапавото гръбче... Направо я усетих в ръката си. Сякаш моята не беше с такава глава, а телцето свършваше в муцунка, но може да съм забравила, а може по-стара версия да е била играчката. Забравила съм и халкичката отгоре, помня едро възелче, вероятно направено от баща ми след многократни усуквания и смяна на конеца. Разкош! Отново благодаря, издърпвам конеца докрай и я пускам към тебе. Опа! Пак се усука конецът в ластичето 🤗 




--------------------
 
 
№2070 от: Цонка (13 февруари 2025 08:58) Белиада: Аз, крадецът! Част 2

Моите двадесет стотинки си ги държах в джоба на престилката, при кърпичката, понякога в компанията на някое смачкано от притеснение листче с текст за тържество, люспи от семки и всякакви други мъхове и боклуци, събрани в ръбчето.




--------------------
 
 
№2069 от: Цонка (3 февруари 2025 20:07) Белиада: Аз, крадецът!

Малеее, какви неприятности трябва да си си навървил с мълчанието си 🤐 Голяма жертва! Ако не е била подписана бележката, би могъл да я покажеш, като кажеш, че е от тебе за собственичката на дрешката, възрастните щяха да се посмеят, а пък после с А. и девойката да се изясните кой кого и колко  🥰 




--------------------
 
 
№2068 от: Цонка (3 февруари 2025 19:26) Новела нашедетска безкрайнодетска

Аз благодаря, че има къде!




--------------------
 
 
№2067 от: Цонка (28 януари 2022 12:29) Спомени за моя град

Благодаря за увлекателния, топъл и цветен разказ, did, разказ от онези, дето ти свиват стомаха на топка и отприщват болезнена носталгия, като едновременно с това носят радост и светлина при мисленото завръщане там, назад.
Непременно напиши втора част! 




--------------------
 
 
№2066 от: Цонка (17 януари 2022 20:11) Двадесет и седма серия "Синът на композитора" от Сценария за Наш Детски Сериен Игрален Филм

Здравей, Валерия! Добре дошла в махалата!
Песничката можеш да чуеш тук, в статията. Възстанових аудио файловете и може да се чуят всички песни от "серията". За съжаление "Паскуалино" не е в оригинал, а в мое семпло изпълнение.




--------------------
 
 
 
Последни статии
 
 
Приятели
 
 
Бъди редактор :)

Ако забележите някъде из сайта грешки (правописни, стилистични, логически...) можете да ни помогнете чрез връзка "Съобщете за грешка, оплачете се", която се намира под всяка статия в пълната версия на статиите (видима е само за регистрираните). Ако се отнася за конкретно изречение можете да селектирате определеният текст, след което да натиснете Ctrl+Enter. Ще се отвори прозорец, в който можете да напишете в какво се състои грешката (селектираният текст няма да се вижда в прозореца, но ще го получим в административния панел на системата).

Благодарим ви предварително!

 
 
Други проекти
 
 
Анкета

Най-любимия празник?