Главна » Коментари
Нашето детство

Моето детство
 
 
Категории
 
 
Специални раздели
 
 
Информация

"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години. Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!
 
 
Календар
«    Юни 2026    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
 
 
Архиви
Юни 2026 (3)
Май 2026 (3)
Април 2026 (6)
Март 2026 (5)
Февруари 2026 (4)
Януари 2026 (4)
 
 
Администрация
 
№1041 от: dani (10 октомври 2021 19:24) Книги за ваканцията

Въпрос с не толкова повишена трудност и много подсещанки 😄

Питаш за "Роня" на А. Линдгрен.




--------------------
 
 
№1040 от: dani (10 октомври 2021 19:16) Светът през погледа на децата

"Сега си извади и очите" laughing

 Наистина е Корней Чуковски. Намерих историйките някъде в нета. А за Корней съм забравил (а дори имам тук някъде статия за книгата му от "2 до 5").




--------------------
 
 
№1039 от: dani (10 октомври 2021 19:13) Trzi Misie

По повод на последния коментар на did - един разказ на И. Вазов за старата машина за картинки. Не мога да се сетя точно името на разказа, но той е спомен на дядо Вазов от детските му години. Като хлапе в града му идвал на пазара човек с някаква машина, през окуляра на която се виждали картинки. И малкият Иван "като хипнотизиран" се залепял да зяпа чудните снимчици. След години Иван Вазов отново видял човека с машината. Платил си и погледнал в окуляра.... И нищо. Някакви грозни некачествени фотографии. Но проблема не е бил в машината, нали? Ясно е, къде е проблема :(




--------------------
 
 
№1038 от: dani (21 август 2021 09:32) Книги за ваканцията

Онзи ден изпитвах племенницата (8-годишна) за книгите от "задължителния списък". Първо беше Пипи. Имаше въпроси от рода на "какво работи таткото на Пипи" и правилният отговор - "негърски крал". На "Патиланско царство" я питах как се казва приятелчето на Патиланчо, на което той пише писма. Първо не се сети и имаше подсещанка - "драги ми..." - и въодушевен отговор - "Смехурко!" smiley. На въпроса кой е авторът на "Патиланци", изитващият се провали. Мислех, че е Елин Пелин, но племенницата ми натри носа - оказа се Ран Босилек :) И коментирахме какво значи името "ран босилек", много й беше забавно да научи, че става въпрос за билка. "През води и гори" не я беше още чела и започнахме заедно. Аз прочетох първа глава, после тя втора... После си говорихме за таралежчета и костенурки... Въобще - "задължително" четене 😄




--------------------
 
 
№1037 от: dani (4 август 2021 08:20) Книги за ваканцията

Чочко, къде откри това съкровище? Да не си ограбил градската библиотека 😊




--------------------
 
 
№1036 от: dani (30 юли 2021 17:03) Как започват разделите

Това е съвсем нашедетско. Не познавам авторката ( известан детска писателка), но ми се ще да се появи тук.




--------------------
 
 
№1035 от: dani (29 януари 2021 20:08) Съветска киновечер

Често си пускам на компютъра, докато работ, "Зурбакан", "Сирена", "Кот в мешке" и другите песни от филма. Момичето, което беше приятелка на Радуга, сега е фотомодел в Германия. А "сирената" в едно интервю я показаха в един магазин, продавачка. Жената беше разочарована от съдбата си - от филмова актриса - и в магазина. Сега и Димитрий - Радуга... Впрочем вече не чета и не гледам за съдбата на актьори от старите ни детски филми, в повечето случаи само ще се разочаровам. disappointed

 




--------------------
 
 
№1034 от: dani (23 август 2020 15:22) Буквар за първи клас (1976

Ооо, истинска ученичка на Рада Госпожинаhushed




--------------------
 
 
№1033 от: dani (18 август 2020 21:07) Буквар за първи клас (1976

 Всеки път когато видя тази корица, и ми "замирисва" на Първи клас. Май че админ Влади е сложил някъде из сайта всичките букварчета от нашето време. Петко, историята с дъщеря ти е впечатляваща. Наистина старата педагогика е по-добрата, може би защото беше по-проста, простите неща са по-близки до същността. Моята племенница, винаги, когато ми гостува, иска да гледа диска с "Крокодила Гена". Чудил съм се защо и мисля, че отговора е в простотата на това старо мултфилмче. Децата са простосърдечни и когато ги възпитаваме без надутата ни възрастна сложност, резултатът е положителен. Както в "Под игото" годишният изпит на училището:сложните въпроси на Стефчов и тези на Иван Кралича. 




--------------------
 
 
№1032 от: dani (13 юли 2020 10:06) Здравейте, махалата!

И аз зи спомням този образователен сериал. Всъщност бяха уроци по френски. Семейството марсианци бяха с дълги коси - дори мъжете, което ми изглеждаше странно - тогава никой мъж в България не ходеше с дълга коса. Аз учех френски и дори ходех на кръжок по френски в читалището, но от филмчето не разбирах нищо. А имам шестица по френски в дипломата:) Някой в "Детството" беше написал, че дори "Седморката на Блейк" е бил образователен сериал по английски език. 




--------------------
 
 
№1031 от: dani (31 октомври 2019 15:49) Ура, имаме си телевизия!

Влади може да го направи, ако го помолите. Здрасти, Фреяyum




--------------------
 
 
№1030 от: dani (11 октомври 2017 10:01) Разходка по Витошка през 1988 г.

В неделя не работеше нищо, верно беflushed




--------------------
 
 
№1029 от: dani (10 октомври 2017 19:58) Разходка по Витошка през 1988 г.

Няма телефони, няма рекламни надписи- от "кока кола" до "доктор Енчев",няма задръстване по пътя (едва ли е бил неделен ден), няма... няма...

Майсторът, с който работих това лято, веднъж ми каза (по повод плочките, дето трябваше да ги лепим на един обект): "Знаеш ли, едно време имаше само три цвята плочки: сини, бели и жълти." "Значи е било по-лошо от сега" - го подръчнах аз. "О, не, не, точно обратното, много добре си беше"

Беше.worried




--------------------
 
 
№1028 от: dani (26 септември 2017 22:32) На село през лятото на 1988 г. - видеозапис

Щастливи деца, щастливи възрастни и даже "щастливи кокошки". Както се подписва админа - щастие за всички даром (и нека никой да не бъде заБАнен, админеyum) А момиченцата с обръчите май са близначки.




--------------------
 
 
№1027 от: dani (2 януари 2016 09:46) ЧНГ 2016!

Честита Нова година и от мен 🙂! Някога, когато по телевизията даваха "Гостенка от бъдещето", всички деца искаха да попаднат в това бъдеще. Сега май повечето им се ще да се върнат назад. Влади е упорит реалист (макар и почитател на фантастиката) и ни предоставя само "тук и сега". Но все пак пред нас е едно бъдеще, което, като гледам номера, продължава вече 2016 пъти. Напред в 2016-та обиколка може би значи и назад. Понеже в пространството по слънчевата орбита, в което не спираме да обкаляме, не може да се намери нещо друго освен разни хубави спомени, които сме изтърсили по невнимание при предишните обиколки.




--------------------
 
 
№1026 от: dani (30 декември 2015 20:50) Фотозагадка 3

Съжалявам, този път много се изложих request

Това наистина е една съвременна... всъщност е значка, погледнете добавената снимка. Заблудих се, защото я намерих сред разните стари неща в онзи килер, за който писах лятото. Но сега като обърнах отзад , за да снимам гърба й , видях, че пише 2011 г. И за да "замажа гафа" - една истинска "междузвездновоенна находка" от 1987 г. Колкото и да е странно, това е българско списание на английски. А първата страница е като плакат на филм :)




--------------------
 
 
№1025 от: dani (29 декември 2015 23:48) Фотозагадка 3

E, не. Не това е въпросът. Ясно, че роботите са от "SW". Но какво представлява самия предмет?




--------------------
 
 
№1024 от: dani (28 декември 2015 20:22) Филм от ФРГ - Die Vorstadtkrokodile (Крокодилите)

От няколко вечери се приспивам с по един епизод от "Арабела". Нямам думи да изразя колко ме освежава това филмче - не го бях гледал от детските си години. От все сърце се смея на разните щуротии на господин Майер, Румбурак, Блекота и т.н. Впрочем точно преди да си сваля филма (от аржловера, с руско аудио, не намерих бг субтитри) изтеглих няколко съвременни детски филми. И в тях колкото искаш "ефекти", разни модерни шегички и интриги, магьосници, приключения в "паралелни светове" и пр. но... след като ги изгледах, никога повече няма да се върна на тях. А филми като "Арабела" са КЛАСИКА, защото и след толкова години не са "остарели". Не съм гледал "Крокодилите", но предполагам и с него е така, защото и той е от класическото време на детските филми.




--------------------
 
 
№1023 от: dani (25 декември 2015 00:16) Трохи под масата 2

Напълно си прав,

имаш всичко и нямаш нужда нанякъде да вървиш
. Наскоро един приятел в разговор спомена, че когато е бил дете, времето е протичало много бавно (чувал съм го и от други хора). А може би въобще не е "протичало". Всичко с теб и около теб, когато си дете, е съвсем достатъчно и в завършен вид и затова просто няма "течене на време". Получава се нещо като вечност... Само сега някой да не реши , че нешо съм мръднал с ума 😏 Знам, че времето тече и за децата, но не е точно това, което разбираме и чувстваме като "време" сега, когато сме възрастни.




--------------------
 
 
№1022 от: dani (22 декември 2015 13:38) Урок по безопасност на движението

Познатото момиченце май има навик да пресича така улицата (55:40) .

А иначе филмчето е направено много талантливо. Беше ми интересно да го изгледам до край. Надявам се, че сега вече няма да ме блъснат за неправно причинени "пустяки" bruuum




--------------------
 
 
 
Последни статии
 
 
Приятели
 
 
Бъди редактор :)

Ако забележите някъде из сайта грешки (правописни, стилистични, логически...) можете да ни помогнете чрез връзка "Съобщете за грешка, оплачете се", която се намира под всяка статия в пълната версия на статиите (видима е само за регистрираните). Ако се отнася за конкретно изречение можете да селектирате определеният текст, след което да натиснете Ctrl+Enter. Ще се отвори прозорец, в който можете да напишете в какво се състои грешката (селектираният текст няма да се вижда в прозореца, но ще го получим в административния панел на системата).

Благодарим ви предварително!

 
 
Други проекти
 
 
Анкета

Любимия ви учител преподаваше по: