Вие знаели ли сте какво е това IQ? Аз - не, но съм сигурна, че IQ-то ни е било високо. Защото си имахме истински тест за интелигентност, с който го проверявахме, и само на някои въпроси се затруднявахме. Да, точно така се наричаше:
ТЕСТ ЗА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ
Състоеше се само от 13 въпроса, а резултатите не се изразяваха в пунктове, точки, проценти или коефициенти, а в степени на гениалност. Но да започнем първо с въпросите; вадете лист и химикал и си записвайте отговорите:
1. Колко броя по 1 лев се съдържат в една дузина?
2. Колко лева по 50 стотинки се съдържат в една дузина?
3. Възможно ли е човек да се ожени за сестрата на своята вдовица?
4. Баща и син катастрофират. Бащата умира, а синът го откарват в болница. Хирургът, като го вижда, възкликва: "О! Та това е моят син!". Възможно ли е и защо?
5. Валери има 16 гълъба. Всички освен 7 умрели. Колко са живите?
6. Влак от София за Бургас се движи с 90 км/ч., а от Бургас за София - с 50 км/ч. Тръгват едновременно. В момента на срещата кой е по-близо до Бургас?
7. Археолог открива монета, на която пише: "XX в. пр. н. е.". Възможно ли е и защо?
8. Самотен нощен пазач умира през деня. Ще му дадат ли пенсия и защо?
9. Лягам си в осем часа и си навивам часовника да звънне в девет. Колко часа съм спал?
10. Млад мъж влиза в тъмна стая с поръчение да предизвика пожар. Кое ще запали най-напред?
11. Колко девятки има от 1 до 100?
12. Лекар предписва на болен 5 хапчета да ги взема през половин час. За колко часа ще ги изпие болният?
13. Почти всички месеци в годината имат по 30 или 31 дни. Колко имат 28?

После - и това е най-забавната част - в зависимост от броя на грешните си отговори, ще се категоризирате като:
РЕЗУЛТАТИ
0 – 1 гений
2 – 3 интелигент
4 – 5 нормален човек
6 – 7 начинаещ кретен
8 – 9 оформен кретен
10 – 11 неспособен
да мисли
12 – 13 да
се изключи от обществото
Днес, като преглеждам с умиление този тест, по съвсем недетски се осмелявам да не се съглася с някои от верните отговори. Но тогава... нееее, тогава не беше така. Приемах ги за неоспорими и изпитвах единствено респект към тях. И може би защото тестове се публикуваха изключително рядко в пресата, те бяха още по-изключително търсени. Обичах да задавам IQ-въпросите на това или онова другарче, а и другарчетата обичаха да подлагат на проверка интелигентността си. Любим ми беше номер 4 - просто хит! Обаче най-голямо задоволство ми доставяше, когато някой възрастен не можеше да налучка верния отговор. Аз изчаквах загадъчно, подхилвах се и накрая с подобаваща тежест разкривах отговора. След това, съответно, се чуваше: "Бреееей, гледай го това малкото, какви неща знае!" - сякаш че "малкото" самò ги е изобретило тези въпроси .
А отговорите ли? Не исках да ги слагам на видно място, за да не се изкушавате и да надничате в тях . Но след като вече сте си записали своите - ето, сравнете и пребройте. Aз през това време ще се скрия, да не ме замери някой с някоя папка... 🤣
|