"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години.
Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!
Всичко е любов. А всичките думи от заглавието дори и моето име започват с буквата Л. Какво ги свързва ? Едно училище в далечните години около шестдесетте. 134 СОУ " Димчо Дебелянов ".
Доста страшничко изглежда отвън, нали😏 Защото го започнах във времето, когато "сърце юнашко" не можеше да търпи "да гледа турчин как бесней" и прочее😡 (Ако на сайта ни има прдставители на турското малцинство, нека да не се сърдят, говоря за техните далечни предшественици,чийто мироглед те, предполагам, не споделят).
Първата прочетена и описана книга обаче е фантастика.
Така се случи, че любимата ми братовчедка Мичето и мъжът й Панайот ме помолихада напиша нещо за нашето общо детство: ти можеш - казаха ми те. Колко е трудно. Не защото нямам думи за спомените, а защото това с думи не се описва. Описва се със сърцето. И все пак ще опитам.
Черганово, това за нас е пътнишкия влак от централна гара София, който чакахме цяла година.Вечерта, преди да заминем, с брат ми си мислехме, че не ще можем да заспим от желание да сме вече пристигнали. Купето с непознатите, които казваха винаги: "каква нежна имлада майка, а такива пораснали деца"!. Искрите от черния локомотив,които ни влизахав очите, търкахме ги с шепи и отново главите ни бяха навън...
Израснах в района на малкото трамвайче. Живеехме на улица "Криволак" в една двуетажна неизмазана къща. Тя имаше малка тераса към улицата, неголям двор и много добри и разбрани хазяи. През лятото на '97 минах оттам, беше така красива и кокетна с новата си бяла мазилка, малките дискретни лампички в разцъфналия двор и хубаво боядисаната си ажурна ограда. Една жена излезе на терасата и ни заговори. Бяхме с брат ми, търсехме дирите на нашето детство, искахме да се закачим за нещо, макар и незначително. Не го намерихме, но тази среща ни върна в миналото.
Ако забележите някъде из сайта грешки (правописни, стилистични, логически...) можете да ни помогнете чрез връзка "Съобщете за грешка, оплачете се", която се намира под всяка статия в пълната версия на статиите (видима е само за регистрираните). Ако се отнася за конкретно изречение можете да селектирате определеният текст, след което да натиснете Ctrl+Enter. Ще се отвори прозорец, в който можете да напишете в какво се състои грешката (селектираният текст няма да се вижда в прозореца, но ще го получим в административния панел на системата).