Главна » Материали за Ноември 2008 год. » Страница 2 |
|
|

"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години.
Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!
Бърза връзка с част от екипа:
Администратори:
admin,
dani,
freja,
isi,
ssi,
Зико
InternalError (BehindTheMirror, tpl) (почетен админ)
Редактори:
marulka,
eli,
zverche,
Чудакът от 6-ти Б,
donaddt,
Надя,
regina,
Боряна,
Айви,
tivesto,
катя милушева,
Cvetan,
Simpra,
Anakin Skywalker,
boysta3,
Цонка,
Лилия,
kitten,
Svilena,
Подкожурница,
Калисто
Страница във Фейсбук:
Група "Нашето Детство"
|
|
|
|
В поредица от статии ми се иска да припомня правилата на някои игри с карти от детството ни (което всъщност е част от проекта "Играчка-плачка", посветен на съставянето на "каталог" на игрите ни). Не си спомням по онова време да сме се забавлявали с повече от десетина. Имената им ще са донякъде условни, тъй като в отделни региони (даже квартали!) се "подвизаваха" под различни такива...
|
|
|
|
|
Първата ми любов беше балета. Вече не бях малка - 5-6 годишна, когато пожелах да ходя на балет. Тези, които ще имат това за професия, тръгват на школа от 3-4 годишни, най-често по желание на родителите си. А аз, 6 годишна, стоях пред голямото огледало в къщи, облечена в нещо като нощница - комбинезон - лятна рокличка: чисто бяло фино памучно хасе, право деколте, тънки презрамки - за мен балетна рокля, и си представях, че съм на сцена.
|
|
|
|
|
Имаше едно време една книжка Папагала Коко. Неотдавна Фюриъс ни припомни героите й, а след това на мен ми се прииска да споделя тук една сбъдната мечта.
|
|
|
|
Улица "Опълченска "№ сто тридесет и..., вход 3-и , апартамент 23- и. -
Моят приятел и съученик , който живееше под нас казваше , нашият Димитровски борчески квартал е голяма работа. Колко голяма работа е бил , малко се съмнявам. Защото когато се преместихме в Лозенец до хотел Хемус аз се чувствах като че ли съм напуснал "зоната на здрача " и съм се пренесъл в "квартала на богатите "...
|
|
|
|
Това е едно от любимите ми стихчета за зимата от Цветан Ангелов.
sharo_i_pyrvija_snjag.mp3 [1.43 Mb] (сваляния: 29)
Шаро и първия сняг
Тихо се сипе първият сняг, галено щипе бузките пак. Где е на двора старият пън? Снежко затрупа всичко навън...
|
|
|
|
|
Айдеее, последния час, по две стъпала наведнъж. Жигулата вече се подгрява,... брррръъъм, бръъм,... баща ми си мърмори под носа, не му харесва нещо. Майка ми, с не особено весело лице, събира багажа за два дни и подканя брат ми да й припомни какво му е поръчала за почивните дни. Как тоя човек успяваше да изклинчи и до днес не знам, но беше спец, оставаше си у дома, докато семейство Доневи допринасяше своя дял към процъфтяващото земеделско и животновъдско благополучие на социалистическото стопанство.
|
|
|
|
Годината е 1984. Големият брат (на пук на Оруел) все още го няма. Има го обаче отрядният председател на пионерски отряд "Васил и Сава Кокарешкови" в берковското II ЕСПУ "Христо Смирненски". И той е не по-малко опасен. Нищо не е убягнало от погледа му. Никой не е останал немъмрен , никой в този пионерски доклад не е добър, освен разбира се... освен аз, отрядният. Защото все някой трябва да е "добрият" и "за пример"😄
В по-долу показаният "Отчет" ще прочетете доста куриозни неща. Например "калолифер"- неизвестен предмет от близкото минало. Неизвестен поне на правописния речник  Ще разберете поименно кой разваля дисциплината, кой пуши, и най-вече кой следи за всичко това и клевети ли клевети  . В "Отчета" има такива "probacio ad absurdum", на които биха завидели и античните софисти - оставям на вас удоволствието да откриете тези "бисерчета" на пионерската мисъл от средата на 80-те. Някои пасажи от текста просто нямат никакъв смисъл😁 И така нататък, и така нататък, всичко това и други смехории ще откриете сами, докато четете доклада ми. При все това ще кажа няколко думи в оправдание на момчето (това бях самият аз), написало това "съчинение". То си беше дете като всички останали. Бедата е там, че попадна в ръцете на възрастни, които искаха от него точно това: да е такъв, какъвто е на страниците на "Отчета". Възрастните винаги искат да направят от децата нещо друго: например активист или "вундеркинд", или пък отличник, или - както е при мен- отряден председател. Децата обаче трябва да бъдат преди всичко деца- ето така мисля аз по въпроса 25 години след написването на "Отчета". И щом мисля така, заначи все пак съм се измъкнал от лапите им. Нали?

|
|
|
|
Ако забележите някъде из сайта грешки (правописни, стилистични, логически...) можете да ни помогнете чрез връзка "Съобщете за грешка, оплачете се", която се намира под всяка статия в пълната версия на статиите (видима е само за регистрираните). Ако се отнася за конкретно изречение можете да селектирате определеният текст, след което да натиснете Ctrl+Enter. Ще се отвори прозорец, в който можете да напишете в какво се състои грешката (селектираният текст няма да се вижда в прозореца, но ще го получим в административния панел на системата).
Благодарим ви предварително!
Трябва ли нов дизайн на сайта?
|
|
|